'Het was een zeer leerzame week, wat je andere jongens die met het eerste hebben getraind, ook hoort zeggen.' 5 of idolen voor me, dat heb ik nooit gehad. Ik ging vroeger naar FC Den Haag voor Cor Lems en Harry van der Laan. Om hun spel, niet omdat ik gek van ze was. Hetzelfde met Ronaldo nu. Maar goed, je denkt bij Ajax toch wel even: hé, nu loop ik tussen Michael Laudrup en Ronald de Boer. Grote spelers. Maar zodra de bal gaat rollen ben ik dat vergeten. Net als toen ik voor het eerst in Oranje speelde. Ik was best zenuwachtig. Na de aftrap is het weg.' Van der Gun was ook een van de achttien op de spelerslijst voor de wedstrijd in Waalwijk. Hij had hoop om tenminste op de bank te mogen plaatsnemen. 'Maar toen ik voor het vertrek naar Waalwijk Shota Arveladze zag binnenkomen, net terug van een toernooi met Georgië, en Babangida, die blijkbaar weer was genezen van een blessure, wist ik dat ik niet op teveel hoefde te rekenen.' Olsen stuurde hem naar de tribune. Een al te grote teleurstelling was het niet voor de jonge aanvaller. 'Ik had me in de bus al kunnen instellen op een tribuneplek. Jammer, maar het was wel een zeer leerzame week. Wat je andere jongens die met het eerste hebben getraind, ook hoort zeggen. Een veel hoger tempo, alles gaat sneller, fysieker ook.' Van Olsen leerde hij hoe hij zich verdedigend beter kon opstellen, iets wat hij bij Jan Wouters ook al geleerd had. 'In het begin van het seizoen was het een chaos in de verdediging van Ajax 2. Wouters vond dat het absoluut niet zo verder kon. De meeste spelers kwamen van de Al, daar werden we fluitend kampioen. Nu krijgen we meer tegenstand, ook omdat de elftallen waartegen we spelen vaak jongens uit het eerste opstellen. Bruggink en Vink bij PSV, Viscaal bij De Graafschap. Meeverdedigen als aanvaller is een wezenlijk onderdeel in het Ajax-systeem. Maar je moet het wel leren.' Vertrouwen Hans Westerhof, directeur opleidingen bij Ajax, is blij met de langdurige verbintenis die Cedric van der Gun vorig seizoen aanging. En niet alleen met zijn handtekening. Naast de tien nieuwe spelers die Ajax voor dit seizoen aantrok voor het eerste elftal, tekende ook een aantal tweede-elftalspelers nieuwe contracten. 'Omdat,' zo zei Westerhof, 'we anders een probleem hebben als we volgend seizoen weer zoveel nieuwe spelers moeten aantrekken.' Behalve Van der Gun kwamen ook Bas Dreef, Robert-Jan Ravensberger, Raphael Supusepa, Richard Knopper, John O'Brien en Tim de Cler in aanmerking voor een langer verblijf in Amsterdam. De Cler en Van der Gun worden door Westerhof als de grootste talenten van Ajax gezien. Het streelt Van der Gun, maar hij laat zich niet gek maken. Tk wist niet eens dat ze contracten van vijf jaar hadden,' zegt hij verbaasd. 'Ik had gehoopt op een gewoon contract voor twee jaar. Ajax laat op deze manier wel zien dat het vertrouwen in me heeft door me tot 2002 vast te leggen.' Voetballer worden was geen jongensdroom. Verrassend. 'Ik vond het leuk om te voetballen. Dat was het eigenlijk. Ik dacht er nooit over na profvoetballer te worden. Dat kwam pas een beetje toen ik werd geselecteerd voor het Nederlands elftal onder 14. Toen begon ik te beseffen dat er meer uit te halen was. Vanaf dat moment wilde ik er helemaal voor gaan.' Cedric van der Gun voetbalde in die tijd voor HW, de grote club uit Den Haag. Zijn vader is erelid, Cedrics broer Marnix speelt er nu in het eerste. Van jongs af aan AJAX MAH A7INF A/1 F I 1448 127

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 127