Negende klassieker voor Leo Beenhakker Voor Leo Beenhakker, die het na jarenlange omzwervingen over de gehele (voetbal)wereld ten langen leste geschopt heeft tot trainer van de club uit zijn geboorteplaats, is het de negende klassieker. De voorgaande beleefde hij allemaal als Ajax-coach. Zijn start was ongelukkig. Op 29 september 1979 opende al in de achtste minuut Gerard van der Lem in de Kuip de score voor Feyenoord, dat met oud-Ajacied René Notten in de gelederen met 4-0 zou winnen. De return, op 9 maart 1980 in het Olympisch stadion, levert een 1 -1 gelijkspel op. Voor het eerst sinds 1959 zijn geen beelden van de wedstrijd op televisie te zien. Supporters hebben voor de wedstrijd de reportage wagens vernield en een technicus gemolesteerd. Op 17 mei van hetzelfde jaar treffen de clubs elkaar opnieuw. Voor het eerst sinds de start van het KNVB-bekertoernooi in 1899 staan Ajax en Feyenoord tegenover elkaar in de finale. Weer is er in de Kuip geen succes voor het Ajax van Leo Been hakker, dat met 3-1 verliest. In competite- verband ontmoeten Ajax en Feyenoord elkaar dat jaar op 7 december, wederom in Rotterdam, waar de kersverse Ajacied Wim Jansen geveld wordt door een sneeuwbal en de thuisploeg met 4-2 wint. Ook Beenhakkers eerste klassieker in zijn tweede periode bij Ajax, op 22 oktober 1989, blijft zonder winst 1 -1Wel is er weer een incident. Op de tribune ontploft, enkele weken na het staafincident tijdens de Europa-Cupwedstrijd tegen Austria Wien, tot twee keer toe een bom. Het is de laatste keer dat Ajax-Feyenoord in de Meer is gespeeld. Beenhakkers laatste drie wedstrijden tegen Feyenoord als Ajax-trainer zijn wel succesvol: op 1 april 1990 wordt in Rotterdam met 1-0 gewonnen, op 9 december van dat jaar zelfs met 4-0. Op 20 mei 1991 tenslotte wordt het in het Olympisch stadion 2-0. Voor Feyenoord en Ajax elkaar op 17 november in de Kuip opnieuw treffen (2-0 winst voor Feyenoord) heeft Beenhakker plaatsgemaakt voor Louis van Gaal. Edwin van der Sar overziet het veld in de Kuip toen het daar nog droog was. Later geselden donder, bliksem en hagelbuien publiek en spelers, maar ook toen behield de Ajax-goalie scherp zicht. In de slotminuten van de wedstrijd hield hij Feyenoord tot twee maal toe met fabelachtig keeperswerk van de gelijkmaker af. Feyenoord-aanvoerder Jean-Paul van Gastel probeert matchwinnaar Ronald de Boer te stuiten door hem in de kraag te vatten (boven) en is te laat om Jari Litmanen met een correcte sliding van de bal af te houden (rechts).

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 113