FC Twente - Ajax Zondag 29 maart 1998 FC Twente - Ajax 1 -1 (1 - 2) Diekman Stadion, Enschede, 11.300 FC Twente: Trainer: Boschker; Hulshoff (36. Ajoupov), Karnebeek, McKinnon (46. Hoogma), Ten Hag; Ter Avest, Oude Kamphuis, Van Halst, Ten Caat (23. Sumiala); De Witte, Bosman Hans Meyer Scoreverloop: Scheidsrechter: Gele kaarten: Rode kaart: Ajax: Trainer: 36. 1 - 0 Sumiala, 39. 1 - 1 Arveladze, 64. 1 - 2 Litmanen Dick van Egmond Oude Kamphuis, Karnebeek (FC Twente) Oliseh (2x geel) (Ajax) Van der Sar; Melchiot, Frank de Boer, Oliseh, Sier; Ronald de Boer, Litmanen (67. Babangida), Witschge; Arveladze (89. Sibon), Laudrup (59. Gorré) Morten Olsen Bijzonderheden Ajax bereidt zich in trainingskamp in De Lutte voor op het duel tegen Twente. Michael Laudrup voegt zich na de gewonnen interland van Denemarken tegen Schotland (1-0) bij de selectie. De aan de knie geblesseerde Dani en Tobiasen ontbreken. Michael van Praag staat tussen de eigen supporters in het zonovergoten Diekman. Danny blind neemt op de eretribune plaats om de schorsing na zijn zesde gele kaart (bij NAC) uit te zitten. Babangida is hersteld en zit naast onder anderen Kofi Mensah op de reservebank. In de basisopstelling staat Hoekstra op de rechtsbuitenpositie. Berth il ter Avest brengt Ronald de Boer uit balans in het eigen strafschopgebied. Van Egmond zag in de situatie geen aanleiding voor een penalty. Al na ruim een kwartier staat Ajax met tien man. Na een overtreding op De Witte en een botsing met Ter Avest kan Oliseh al vroeg gaan douchen. Twintig minuten later kopt invaller Sumiala de 1-0 binnen. Ondanks de arbitraire arbitrage van scheidsrechter Van Egmond toont Ajax mentale veerkracht. Het wegwuiven van een zuivere penalty (Ter Avest legt Ronald de Boer in de 16-meter neer) en het niet toekennen van de voordeelregel (Litmanen schiet de gelijkmaker binnen, maar Van Egmond fluit af voor een Twentse handsbal) zorgt niet voor irritatie en concentratieverlies bij de Ajacieden. Met Richard Witschge in een defensievere rol en Laudrup op het middenveld speelt Ajax in een hoog tempo. Arveladze zorgt voor de verdiende gelijkmaker en een bekeken schuiver van Sier(!) belandt op de paal. Na de rust blijft Ajax het spel dicteren en de Amsterdamse combinaties lopen soms met het gemak van een trainingsrondo. Twintig minuten na de thee knalt Litmanen met een schitterende curve - Boschker hoort alleen de bal achter zich in het net ploffen - de overwinning veilig. De treffer is een eigen improvisatie van de Fin op het stuk van Marco van Basten tijdens de EK-finale van 1988. Twente tracht nog een slotoffensief in te zetten, maar de mannen van Meyer komen geen moment echt dreigend voor Van der Sar. Na het eindsignaal beent Morten Olsen zichtbaar kwaad naar de catacomben, na eerst de bal richting arbiter Van Egmond te hebben getrapt. Met één wedstrijd minder houdt Ajax een voorsprong van negen punten op PSV. Commentaar Morten Olsen: Ik verbaasde me over mijzelf. Ondanks de mooie overwinning verliet ik nerveus het veld. Op de twaalfde man, uh, scheidrechter, wil ik geen commentaar geven. Iedereen heeft het zelf kunnen constateren.' Hans Meyer: 'Dit was een totale blamage. In tweeëneenhalf jaar tijd heb ik dit nog niet meegemaakt. Ik ben gefrustreerd, omdat mijn ploeg niet in staat was te vechten.' Jari Litmanen: 'Van Basten scoorde een historische treffer op het allerhoogste podium. Mijn doelpunt is slechts een mooi moment in de Nederlandse competitie.' 111

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 111