Spartak Moskou Ajax - Dinsdag 3 maart 1998 Ajax - Spartak /Moskou 1 - 3 (0 - 1) Amsterdam Arena, 50.000 Scoreverloop: Scheidsrechter: Gele kaarten: Ajax: Trainer: Van der Sar; Rudy (81. Melchiot), Blind, Spartak Moskou: Frank de Boer, Oliseh; Ronald de Boer, Gorré (69. Dani), Witschge; Babangida (76. Benni), Arveladze, Laudrup Morten Olsen Trainer: Bijzonderheden De tweehonderdste Europese wedstrijd uit de Ajax-geschiedenis is de eerste confrontatie van de club met een Russische tegenstander. Op de persconferentie van Ajax, de zondag voor het Europa Cup-duel met Spartak Moskou, waarschuwt Morten Olsen voor de kracht van de Russische kampioen van dit seizoen. Hij schat de kracht van Spartak hoger in dan die van Dinamo Kiev, dat PSV dit jaar in de Champions League uitschakelde. Onder de namen van de selectie bevindt zich Andrei Tichonov, Russisch Voetballer van het Jaar 1997. Op maandagavond traint Spartak in de Arena. Trainer Oleg Romantsjev laat geen filmploegen of fotografen toe. De trainingssessie bestaat voornamelijk uit op commando uitgevoerde rek- en strekoefeningen. Morten Olsen kan nog steeds niet beschikken over de langdurig geblesseerden Jari Litmanen en Ole Tobiasen. Benni komt op de dag van de wedstrijd om zes uur 's ochtends aan op Schiphol. Het schema van zijn terugreis is door oponthoud in Burkina Fasso volledig in de war gestuurd. De spits reist meteen door en voegt zich, moe maar gelukkig door zijn prestaties, direct bij de selectie in Callantsoog. Peter Hoekstra traint na lange tijd weer mee met de groep en Ronald de Boer laat een training schieten om zijn knie rust te geven. Hij is fit genoeg om aan de wedstrijd mee te doen. Rudy staat in de basis en neemt de plaats in van Mario Melchiot. Ajax start met dezelfde elf als in de uitwedstrijd tegen PSV op 15 februari. De 1-3 eindstand maakt dat de return in Moskou een bijna onmogelijk opgave wordt, vergelijkbaar met het 'Wonder in Lissabon' (1969) onder Michels en 'Het mirakel van Athene' (1996) onder Van Gaal. Ajax-aanvoerder Danny Blind wordt gekozen tot man of the match. Commentaar Morten Olsen: 'We wisten dat Spartak goed is in de snelle omschakeling naar de aanval. De eerste helft hebben we niet goed gevoetbald, ook niet in de aanval. In de tweede helft hebben 26. 0 - 1 Shirko, 52. 0 - 2 Shirko, 57. 1 - 2 Arveladze, 84. 1-3 Ketsjinov Günther Benkö (Oos) Arveladze (Ajax), Gorlukovich, Ananko (Spartak Moskou) Filimonov; Gorlukovich, Ananko, Romashenko, Khlestov; Aleinitsjev, Titov, Kechinov, Tikonov; Buznikin (46. Tsimbalar), Shirko Oleg Romantsjev De Russische keeper Filimonov staat op het punt om Shota Arveladze de bal afhandig te maken, waarbij de Ajacied ten val gebracht wordt. Volgens velen een zuivere penalty. De scheidsrechter zag het anders en gaf Arveladze geel. we alles geprobeerd, maar hadden we geen geluk. En op het laatst liepen we weer in zo'n counter. Op dit niveau mag dat zo eenvoudig niet gebeuren. Maar Ajax scoort altijd op verplaatsing.' Danny Blind: 'Ik ga wel eens bij mijn zoontje naar het voetballen kijken, maar zelfs daar weten ze hoe ze het gat dicht moeten lopen. Zij hebben optimaal geprofiteerd van onze zwakheden en wij lieten dat op onze beurt na.' Oleg Romantsjev: 'De strijd is nog niet gestreden. Deze uitslag zegt niets over de kracht van beide ploegen. Het scoren ging ons goed af, we hebben goed gebruik gemaakt van de mogelijkheden die wij kregen.'

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 101