De Hollandse profs betreden het veld van het Pare des Princes voor de watersnoodwedstrijd tegen Frankrijk. Aanvoerder Bram Appel loopt met de bal voorop, gevolgd door Frans de Munck (FC Köln) en Cor van der Hart. Foto: ANP stadion had Denemarken met 2-1 gewonnen... 'Wilde' profclub Van der Hart keerde in 1954 terug naar Nederland. 'Er waren problemen met Lille over mijn contract. Ik ben daarop lekker op vakantie gegaan, in Nederland. Bouwondernemer Egidius Joosten en advocaat J. Kalle vroegen me om naar Geleen te komen. Ze gingen er een 'wilde' profclub, Fortuna '54, oprichten en hadden grote plannen met betrekking tot het aantrekken van spelers. Ik tekende een contract met daarin de clausule dat ik weg Foto: ANP mocht als het betaalde voetbal een mislukking zou worden.' Dat gebeurde niet. Joosten startte met een aantal andere 'wilde' profclubs een aparte competitie, naast die van de KNVB. Fortuna '54 gaf daarin de toon aan. Een paar maanden later ging de KNVB overstag en werd het semi-professionalisme ingevoerd. 'Ik heb aan de wieg gestaan van het profvoetbal in Nederland. Achteraf gezien heb ik dat voor mezelf slecht gedaan. Ik ging bij Lille weg vanwege een te laag contract, maar vervolgens heb ik twaalf jaar bij Fortuna '54 gespeeld voor hetzelfde bedrag. Naar het buitenland hoefde ik echter niet meer, want ik trouwde en we kregen drie kinderen. Ik heb een fantastische tijd gehad bij Fortuna '54. Kampioen zijn we nooit geworden. Daarvoor speelden we door de week te veel wedstrijden. We reisden heel Europa door, speelden in het Bernabeu-stadion tegen het grote Real Madrid van Ferenc Puskas en Alfredo di Stefano. We waren een profclub en Joosten wilde geld met ons verdienen. Fortuna '54 was een van de meest gewilde clubs van Europa. Dat ging ten koste van onze prestaties in Nederland. Ik heb bijna tot mijn 39ste gevoetbald. A A V UI A r A 7IKIC AA A A D T A D D I I 1 O O O Van der Hart in actie tegen Frankrijk. Zijn voorstel om de Hollandse Profs ook nog eens tegen het Nederlands elftal te laten spelen ten bate van het Rampenfonds werd door de KNVB, bang voor een afgang afgewezen. 7Q

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 79