Foto: Louis van de Vuurst Harder (Bordeaux), Faas Wilkes (Inter Milaan, Torino, Valencia), Arie de Vroet (Rouen) en Kees Rijvers (St. Etienne) speelden als prof in het buitenland en mochten niet meer voor het Nederlands elftal uitkomen. Oranje wist in vier jaar tijd slechts drie duels te winnen, maar de conservatieve bestuurders zagen nog steeds geen heil in het profvoetbal. Nationale ramp Er was een nationale ramp voor nodig om de status quo te doorbreken. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 braken als gevolg van een springvloed en hevige storm de dijken door in Zeeland en gedeeltes van Zuid-Holland en Noord- Brabant. Zo'n 130.000 hectare land kwam onder water te staan; 2000 mensen en 150.000 dieren kwamen om. Van der Hart: 'Theo Timmermans en Bram Appel namen het initiatief tot een benefietwedstrijd. Iedereen wilde meedoen. Nee, we zagen het niet als promotie voor het profvoetbal. Het ging ons puur om de recette voor het Rampenfonds.' Aangezien de normale competities gewoon doorliepen, moest het duel doordeweeks worden afgewerkt. Dit gebeurde op donderdagmiddag 12 maart 1953 in het uitverkochte Pare des Princes van Parijs (35.000 toeschouwers). Het Nederlandse team speelde in rode shirts en witte broeken. Het officiële oranje mocht niet gedragen worden van de KNVB. De Nederlandse profs begonnen onwennig aan het duel. Van der Hart: 'In de eerste helft stonden we met de rug tegen de muur. We hadden immers nog nooit samen gespeeld. Bij rust stond het 1-0 voor de Fransen. Doelman Frans de Munck behoedde ons voor een grotere achterstand. Na de pauze begon het te lopen. Al snel scoorde Bertus de Harder de gelijkmaker. Tien minuten voor tijd maakte aanvoerder Bram Appel het winnende doelpunt. De aanwezige Nederlanders waren door het dolle heen. We gingen op hun schouders van het veld.' Alle Nederlandse journalisten waren laaiend enthousiast over het spel van de verguisde profs. Het Parool had het over 'elf jongens die in het buitenland met hun voetbalcapaciteiten een door velen ten onrechte geminachte werkkring hebben gevonden, maar Nederlanders zijn gebleven tot in elke vezel van hun getrainde lichamen.' Het Vrije Volk: 'Heel erg jammer dat het Nederlandse publiek dat zondag in, zondag uit naar wedstrijden moet kijken, waaraan reuk noch smaak zit, dit sublieme spel van onze profs onthouden is.' Het weekblad Sportief gaf Karei Lotsy een trap na door het Nederlandse legioen in Parijs als 'zesduizend honden' te omschrijven. Lotsy had de Nederlandse pers eerder geadviseerd om op te houden met schrijven over de Nederlandse profs omdat 'daar immers geen hond belangstelling voor heeft'. De trend richting profvoetbal was gezet, tot onvrede van de bond. Van der Hart: 'We hebben ook nog geprobeerd om ook een liefdadigheidswedstrijd tegen het Nederlands elftal te spelen. Dat mocht niet van de KNVB. Ze waren bang dat wij, de profs, hun amateuristische elftal van het veld zouden spelen.' De KNVB had bovendien al een eigen wedstrijd gespeeld ten bate van de ramp. In het Olympisch I D I I 1 Q Q Q 77

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 77