Het van kopje koffie en het 'koekie' Oranje-aanvoerder Cor van der Hart door Marcelle van Hoof Cor van der Hart was de eerste Ajacied die in het buitenland profvoetballer werd. Een paar jaar later stond de stoere stopperspil mede aan de basis van het profvoetbal in Nederland. Niet meer als Ajacied, maar als 'international' tijdens de historische watersnoodwedstrijd in Parijs tussen Frankrijk en een team van Nederlandse profvoetballers. Van der Hart keerde in 1954 terug naar Nederland. Hij was ruim tien jaar lang de rots in de branding van een aanvankelijk nog amateuristisch spelend Nederlands elftal. 'Profvoetballer zijn betekende voor mij ook af en toe een "koekie" uitdelen.' Hij heelt zelfs; nog een keurig bedankbriefje van Ajax gekregen, waarin men hem het allerbeste weijste. Neen, Cor van der Hart |||erd bij Ajax niet met de nek aangekeken toen hij in 19$0 liet weten dat hij het - in Nederland verfoeide - profvoetbal zou jgjian spelen in Frankrijk. Van der Hart was een van de eerste Nederlandse broodvoetballers, zowel in woorden als daden. 'Ik ben in 1943 bij Ajax begonnen. Heb er de hele jeugdopleiding doorlopen, met mensen als Rinus Michels, Jan Neefjes en André Kraan. Kraan en Neefjes zeiden altijd dat ze later bestuurder wilden worden; Michels en ik wilden door in het voetbal. We hebben allemaal bereikt wat we wilden. In mijn eerste seizoen in Ajax 1 werden we meteen kampioen van Nederland. Dat was in 1947.' Van der Hart had alles voor het voetbal over. 'Van thuis uit mocht ik niet doorleren. Dat zat er helemaal niet in. Ik kwam uit een bouwvakfamilie. Men vond dat ik ook maar bouwvakker moest worden, maar dat zag ik helemaal niet zitten. Toch moest ik naar de ambachtsschool. Ik zat echter meer bij Ajax dan op school. Ik wilde voetballen.' Van der Hart kreeg in de zomer van 1950 de kans om zijn profdroom te verwezenlijken. Scouts van de Franse club Lille hadden Van der Hart zien uitblinken in de kampioenscompetitie. Onder andere door een 6-5 nederlaag bij Heerenveen ging het kampioenschap aan Ajax voorbij, maar het spel van Van der Hart had indruk gemaakt. 'Men wilde me contracteren. Dat was nogal wat, want zeker de voetbalbestuurders in Nederland, met Karei Lotsy voorop, waren fel tegen profvoetbal gekant. Ajax deed niet moeilijk. Nadat ik een bedankbriefje had gestuurd, kreeg ik een keurig briefje terug waarin men mij alle geluk wenste. Ik heb vierenhalf jaar bij Lille gespeeld. Dat was een fantastische periode. Ik sprak geen woord Frans, maar al doende kon ik me steeds meer redden. We werden kampioen van Frankrijk, hebben de beker gewonnen. Het voetbal in Frankrijk stond op een veel hoger peil dan in Nederland.' Dat bleek nergens zo duidelijk als bij het Nederlands elftal. Vaste internationals als Frans de Munck (FC Köln), Bertus de AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 76