A J AX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 tegenkwam. Hij herinnerde zich wat het was, heeft het laten opknappen en vervolgens kwam het terecht in de bestuurskamer in het Ajax-stadion. Daar hing het ruim tien jaar in een rokerige omgeving die het materiaal - fluweel, zijde en gouddraad - beslist geen goed deed. Toen Ajax in 1995 naar de Arena verhuisde, werd het vaandel ter beschikking gesteld van het museum. Het vaandel is gemaakt van rood en geel fluweel en in het midden zit een rond medaillon van groengrijze zijde. Ook het hoofd is van zijde, dat is opgelegd met gouddraad. De tekeningen van de halslijn zijn weer van zijde. Het gouddraad in het hoofd is zó zwaar dat het is gaan hangen, waardoor de zijde eromheen heeft losgelaten. De restauratrice heeft die loszittende delen van het hoofd geplakt op met lijm geïmpregneerde zijde- triplure. Vervolgens is het geheel weer vastgezet op de ondergrond. In het grijsgroene veld om het hoofd heen zaten talloze gaatjes. Onder elk gaatje is een stukje geïmpregneerde zijde-triplure gezet en vervolgens is daar zijde op aangebracht. Vervolgens is de vervorming van het medaillon door zeer voorzichtig strijken weer ongedaan gemaakt. Tot slot zijn de lijnen in de hals, die voor een deel helemaal verdwenen waren, aangevuld met zijdegaren. Dankzij deze restauratiebeurt kan het vaandel nog jaren mee, al blijven de vele aantastingen van het fluweel wel zichtbaar. Maar op zich is het al een wonder dat het vaandel zijn verwoestende zwerftocht überhaupt heeft overleefd. Het Ajax Museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, behalve op de dagen waarop Ajax een thuiswedstrijd speelt. De entree bedraagt f 12,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar, 65+-pashouders en groepen van minimaal 20 personen betalen f 10 p.p. Een bezoek aan het museum kan gecombineerd worden met een rondleiding door de Arena. Voor inlichtingen en reserveringen: 020 - 311 13 33. 73

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 73