Een vaandel, aangeboden door de ereleden 'Tallooze fraaie geschenken' In de rubriek 'Museumstukken' wordt telkens één voorwerp uit het Ajax Museum belicht. Deze keer is dat nummer 83: 'Vaandel aangeboden door de ereleden van de club, bij het zilveren jubileum in 1925'. Het vaandel heeft sindsdien nogal wat omzwervingen gemaakt en moest daarom, voordat het een rustplek in het museum kreeg, flink onderhanden genomen worden. door Carel Berenschot foto Jasper Wiedeman ««Fzater4|É28 maart 1925 vierde Ajax in ■ebouw Bellevue te Amsterdam feest. Op grootse wijze, meldt het Clubnieuws der ÏAFC Ajax. 'Niet minder dan 120 ^telegrammen en ongeveer honderd brieven getuigdên van groote belangstelling voor JP^eest. In totaal teekenden 184 personen in de Receptie-Album.' Er was een goede reden voor uitbundigheid: Ajax bestond 25 jaar. Weliswaar werden er in die tijd op sportief gebied geen topprestaties geleverd, maar het verenigingsleven bloeide. In zijn boek 95 jaar Ajax schrijft Evert Vermeer dat er zo'n 400 werkende en 370 ondersteunende leden waren, en 232 donatrices en 325 abonnees (houders van een terreinkaart, de toenmalige variant van de seizoenkaart). Er werd natuurlijk gevoetbald, maar er werden ook 'gezellige clubavonden' gehouden waarop men biljartte en kaart speelde. En in 1924 had Ajax een Jazzband gekregen en een cricketafdeling opgericht. Kortom, Ajax gedroeg zich geheel naar de tijdgeest van de roaring twenties. In het clubnieuws somt de redacteur een lijst op van 'tallooze fraaie geschenken' die Ajax ontving. De inktstellen, plaquettes, bekers en schilden vliegen je om de oren - waar zijn ze trouwens allemaal gebleven? Heel droog staat bovenaan de lijst: 'Vaandel, aangeboden door de eere-leden'. Die ereleden waren, behalve de al in 1912 overleden Floris Stempel: Dade, Holst, Stallmann, Van der Vliet, Van der Lee, Alofs en Frans Schoevaart. Samen hadden ze blijkbaar diep in de buidel getast, want: het zijn geschenken die stuk voor stuk honderden guldens kostten'. Overigens haast de redacteur zich vervolgens te zeggen dat ook de minder dure cadeaus bijzonder gewaardeerd werden. Vooral het gebaar van 'de adspiranten, in voetbalcostuum' die het bestuur een foto hadden aangeboden, had iedereen letterlijk 'de keel gesnoerd'. Over het aangeboden vaandel is verder weinig bekend. Van wie het ontwerp is en wie het gemaakt heeft zal wel nooit meer te achterhalen zijn. Het is trouwens niet het enige wat herinnert aan het 25-jarig jubileum. Op zondag 22 maart speelde men ook een jubileumwedstrijd tegen stadgenoot Blauw Wit (uitslag: 2-2) en het zilveren bekertje dat daarbij werd uitgereikt is eveneens in het museum te bewonderen. Een verwoestende zwerftocht Het vaandel heeft eerst in het bestuurshuisje van het Houten Stadion gehangen en is begin jaren vijftig verhuisd naar Voorland. Daar is het op een gegeven moment in ongenade geraakt en bovenop een kast weggeborgen. Het was de heer Schoevaart die het er jaren later 72 AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 72