w- 7 14 21 De wethouder (Peter p i a is 22 Setons) en de voorzitter (Frans Romkema) van het stadsdeel: 'Straatnaam mag geen aanleiding zijn voor een openbare- ordeprobleem.' kunstenaars Guiseppe Penone en Leo Vroegindeweij laten hun gedachten gaan over de 'Ajax-wijk'. Bij kunst alleen zal het niet blijven in Park de Meer. Ook in de straatnamen wordt een manier gezocht om Ajax te laten doorklinken. De meeste buurtbewoners pleiten ervoor de straten in de wijk te vernoemen naar bekende Ajacieden. Leo Coesel wil een Bobby Haarmsstraat, zijn moeder een Danny Blindweg, slager Wim Miltenburg ziet wel wat in een Johan Cruijfflaan en Gé Visser vindt dat Sjaak Swart vooral niet vergeten mag worden. Maar Amsterdam kent een regel die zegt dat straten niet vernoemd mogen worden naar levende personen. De enige uitzonderingen zijn de leden van het Koninklijk Huis. 'Door die stedelijke afspraken waren we dus enorm gebonden,' vertelt stadsdeelvoorzitter Romkema. 'Met het dagelijks bestuur zijn flinke discussies gevoerd. Sommigen wilden hun kont tegen de krib gooien en de regels aan hun laars lappen. Elders in Nederland kunnen straten en plekken namelijk wel naar nog in leven zijnde mensen worden vernoemd. Anton Geesink woont in de Anton Geesinkstraat in Utrecht en in Zutphen is een Fanny Blankers-Koenstraat. Onlangs werd ergens in Overijssel het Willy Dobbeplantsoen onthuld. Als zij een plantsoen kan krijgen, wie houdt Johan Cruijff of Sjaak Swart dan tegen?' Een ander deel van het bestuur wenste echter de regels in acht te nemen. Als compromis is ervoor gekozen om de zeven nieuwe straten te vernoemen naar stadions waar Ajax ooit een Europa Cup in de wacht heeft gesleept. Dat zijn Wembley in Londen, Stadion Feyenoord in Rotterdam, Klein Macarena in Belgrado, Stadio Olympiako in Athene, Stadio delle Alpi in Turijn, het Olympisch stadion in Amsterdam en het Ernst Happel-stadion in Wenen. Een mooi rijtje, dat helaas niet geheel onproblematisch is. Naar het Olympisch stadion, waar Ajax in 1992 de helft van de dubbelfinale in het UEFA-Cuptoernooi tegen Torino speelde, kan in de Watergraafsmeer geen straat vernoemd worden vanwege verwarring met de Stadionweg in stadsdeel Zuid. In plaats daarvan zou de Meer een straat 'krijgen', ook al heette het stadion niet zo (maar 'Ajax-stadion') en speelde Ajax er nooit een Europa-Cupfinale. Naast het straatnaambordje zou een plaquette moeten komen met daarop de namen van de spelers die in het betreffende stadion de Europa Cup wonnen, de uitslag van de wedstrijd en de plaats van het stadion. Is door het afvallen van het Olympisch stadion de elegantie van het rijtje al enigszins aangetast, helemaal problematisch is het feit dat Ajax zijn tweede Europa Cup 1 won in het Rotterdamse Stadion Feyenoord. Men heeft al afgezien van de naam 'Stadion Feyenoord-straat' en in plaats daarvan de 'De Kuipstraat' voorgesteld, maar dan nog ligt de naam gevoelig bij het stadsdeel. 'Beverwijk ligt nog vers in het geheugen. Wij willen niet dat deze straatnaam aanleiding geeft tot een openbare- ordeprobleem. Daarom zijn wij momenteel in overleg met Ajax. Daar zullen ze als geen ander weten of dit het geval is. Mocht de club bezwaar hebben tegen de De Kuipstraat, dan moeten we terug naar de tekentafel en begint het naamproces opnieuw,' aldus stadsdeelvoorzitter Romkema. Cruijff-eik Park de Meer gaat in totaal 240 miljoen gulden kosten. De eerste paal wordt voor het eind van dit jaar geslagen. De eerste huizen zullen negen maanden later opgeleverd worden. Begin 2001 moet alles af zijn. De nieuwe woonwijk leeft in Watergraafsmeer. Wim Miltenburg verheugt zich erop. De slager hoopt dat de woonwijk aan de overkant weer wat leven in de brouwerij zal brengen. Natuurlijk denkt hij ook aan zijn omzet. Tini Lens van sigarenmagazijn Ajax deelt zijn gedachte. Meer klandizie kan zij goed gebruiken. De angst van Cato Coesel dat de bomen aan de Middenweg moeten wijken voor Park de Meer is ongegrond. Die zullen blijven staan en ook een aantal bomen op het terrein zelf zal behouden worden. 'De bomen bieden veel voordelen,' zegt Romkema. 'Niet alleen vanwege het prachtige groen, maar ook omdat bomen wel naar levende personen mogen worden genoemd.' Park de Meer is dus denkbaar met een Bobby Haarms-beuk, een Danny Blind-berk en een Johan Cruijff-eik. Het dringt langzaam door in Amsterdam, in de Watergraafsmeer en in het bijzonder in Betondorp dat de Meer voor altijd weg is. Vriend noch vijand zal het stadion waar in 62 jaar ontelbare noppen door de catacomben hebben geklonken en miljoenen mensen hun kelen schor hebben geschreeuwd, ooit vergeten. Michael van Praag zong: 'De middencirkel van mijn leven, dat was de Meer, de Meer voor mij.' Dat geldt voor velen die achterbleven in het stadsdeel, dat zich inspant om het gat te vullen en tegelijk de herinnering levend te honden. AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 50