procent sociale huur zijn, waarvan de helft extra goedkoop is omdat de gemeente er geld in stopt. Zeventig procent is koop, in prijs variërend van tweehonderdvijftig tot negenhonderdduizend gulden. De belangstelling voor de nieuwe woonwijk is enorm. Inmiddels hebben vierduizend Amsterdammers zich ingeschreven voor een van de huizen. 'Watergraafsmeer is een heel gewenste woonlocatie,' zegt stadsdeelvoorzitter Frans Romkema. 'Er is altijd al veel interesse voor woningen in het stadsdeel; het feit dat deze huizen gebouwd worden op de plek van het voormalige Ajax-stadion heeft volgens mij voor een extra run gezorgd.' Straatnamen Watergraafsmeer heeft alle moeite genomen om niet uit te wissen dat de plek waar de nieuwe woonwijk zal verschijnen, tweeënzestig jaar de thuishaven is geweest van Ajax. De herinnering zal niet levend gehouden worden door een symbolische middenstip en ook zal men in de architectuur tevergeefs zoeken naar de stilistisch weergegeven contouren van het stadion. In plaats van deze wel overwogen maar verworpen mogelijkheden zullen kunstwerken de geur van gras en het geluid van gejuich doen beklijven in de nieuwe wijk. Vooral de esplanade zal worden opgesierd door kunstwerken die Ajax memoreren. De eerste selectie van kunstenaars heeft inmiddels plaatsgevonden. Rob Scholte is afgevallen. Voor hem in de plaats is Harald Vlugt uitverkoren om iets te ontwerpen voor de 'Ramblas van de Meer'. Ook de De Betondorper in café Meerzicht (Abraham Rusgh): 'Als ze een slechte wedstrijd hadden gezien, werden de antennes van de auto's in de wijk geknakt.' 'Opvallende architectuur is erg in opmars en als we dan ook voor een wilde stedenbouw kundige opzet hadden gekozen, vreesden we dat het een te rommelige wijk zou worden. Nu hebben de architecten alle vrijheid.' In totaal werken er drie aan het hoofdgedeelte: één aan de eengezinwonigen en twee anderen aan de flats. Op het ontwerpen van de herenhuizen hebben zich vijf architecten gestort. Een centraal plein ontbreekt in Park de Meer. In plaats hiervan - een ouderwetse stedenbouw-kundige opvatting, volgens de projectleider - is gekozen voor een esplanade, een lange brede straat. Winkels komen er niet, om de zaken aan de Middenweg en verderop in Betondorp aan de Brink niet te beconcurreren. Toch verzekert Bolwidt: 'Het wordt geen monotone woonwijk. Bedrijfjes krijgen wel de kans om zich er te vestigen, zoals fysiotherapiepraktijken of milieuvriendelijke bedrijven als leenautowinkels.' Milieuvriendelijkheid staat hoog in het vaandel bij Park de Meer. Auto's worden zoveel mogelijk uit het straatbeeld geweerd en er komt een warmtekrachtcentrale, wat betekent dat de bewoners geen gasaansluiting krijgen en dus electrisch moeten koken. Van de zevenhonderd woningen zal dertig zevenhonderd woningen. Pal aan de Middenweg komen drie, bijna honderd meter lange woonblokken van vijf lagen hoog. Daarachter staan, aan het water, eengezinswoningen gepland. Verderop in Park de Meer worden negen woontorens neergezet, variërend in hoogte, en aan de kant van de Radioweg zullen na opnieuw een rij eengezinswoningen geschakelde en vrijstaande herenhuizen verrijzen. De nieuwe woonwijk kenmerkt zich door rechte straten. 'Daar is bewust voor gekozen,' zegt projectleider André Bolwidt van stadsdeel W atergraafsmeer. De projectleider (André Bolwidt): 'Geen centraal plein maar een esplanade.' AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 49