De trambestuurder (Jan de Koning): 'Hele stangen met stempelautomaten gingen het raam uit.' het stadion bracht. 'Op zondag werd het al rond elf uur, half twaalf druk in de buurt van de Meer als de supporters van de tegenstander aankwamen met de auto. Omdat op dat tijdstip bij het stadion zelfs de friettenten nog niet open waren, trok men de stad in.' De extra diensten begonnen om één uur. Twaalf extra trams reden naast de reguliere diensten af en aan om de stroom fans te verwerken. Die extra diensten vond De Koning geen straf omdat het geregeld voorkwam dat hij zelf nog een deel van de wedstrijd kon meepikken. Bij elk duel werden door Ajax kaartjes beschikbaar gesteld voor de bestuurder van lijn 9. Bang is De Koning nooit geweest, ook al vlogen menigmaal na de wedstrijd de ruiten van zijn tram eruit. 'Hele stangen met stempelautomaten gingen het raam uit. Het maakte niet uit of Ajax gewonnen of verloren had. Toen het extra hekwerk bij de eindhalte geplaatst werd, was het over. Het publiek kon sindsdien beter verwerkt worden. Het autoverkeer werd goed gescheiden van degenen die met het openbaar vervoer moesten. Bovendien zorgden motoragenten op de Middenweg ervoor dat de tram geen oponthoud had.' Overlast De meeste mensen missen de Meer. Toch valt er in Betondorp ook enig optimisme te bespeuren over het vertrek van Ajax. Barkeeper Harm Beuker bijvoorbeeld ligt er niet wakker van, ook al stond de kroeg waar hij werkt, Meerzicht, bij thuisduels van Ajax zowel voor als na de wedstrijd bomvol. Gegarandeerd een hoge omzet dus als Ajax speelde, maar, zegt hij: 'Je moet er ook niet te dramatisch over doen. Het waren maar rond de achttien wedstrijden per jaar en het jaar heeft 365 dagen. Bovenal was het echt niet altijd leuk om al die supporters binnen te hebben. Het gebeurde vaak genoeg dat ze in een hoek van het café gingen plassen en niet eens de moeite namen om naar het toilet te gaan. Mijn baas heeft nadat Ajax vertrokken was een groot deel van het meubilair vervangen en nieuw tapijt neergelegd.' Beuker krijgt bijval van de bij Meerzicht aan de bar zittende Abraham Rusgh. Een zegen vindt hij het, dat Ajax weg is. Rusgh woont al 66 jaar in Betondorp en weet te vertellen dat ook de bewoners van de huizen naast het café veel overlast hebben gehad van de in de portieken urinerende Ajax- aanhang. Zelfheeft hij ook nooit plezier gehad aan de fans. 'Als ze een slechte wedstrijd hadden gezien werden de antennes van de auto's in de wijk geknakt.' Ook heeft hij het een ramp gevonden dat de bewoners van Betondorp zich als Ajax thuisspeelde, moesten legitimeren om bij hun eigen huis te komen. Voordelen heeft hij nooit gezien, wat hem betreft is zelfs de Arena nog te dichtbij. Park de Meer Tussen de Middenweg, de velden van WGA, sportpark Voorland en de ringweg zal op het terrein van het gesloopte stadion in de zeer nabije toekomst Park de Meer gebouwd worden, een woonwijk met De barkeeper van café Meerzicht (Harm Beuker): 'Een groot deel van het meubilair is vervangen en er is nieuw tapijt gelegd.' AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 47