verontwaardiging over de constructie, die inmiddels alweer vrijwel ter ziele is omdat de KNVB de rechten zowel aan kledingsponsor Nike als aan Team Holland verkocht bleek te hebben. Frank de Boer: 'Voor ons is een dergelijke conctructie heel goed. Het scheelt ons een hoop beslommeringen. Doordat het nieuw is, reageren de mensen er vijandig op. "Waarom moet dat nu weer," denken ze. Plotseling bestaat dan het idee dat er voor ieder interview betaald moet gaan worden, maar zo zit het helemaal niet. De economische aandacht die wij krijgen, is zo groot geworden, dat het ons te veel afleidt van ons eigenlijke werk: het voetbal. Als ons die zorg uit handen wordt genomen, kunnen we daar alleen maar blij mee zijn.' De reacties op Team Holland waren nog niets vergeleken met de collectieve onpasselijkheid die zich van ons onvolprezen volk meester maakte toen Ronald en Frank de Boer zich enigszins kritisch uitlieten over respectievelijk de vaderlandse belastingdruk en het inlevingsvermogen van onze minister president. Niet één zichzelf respecterende cabaretier liet het onderwerp onaangeroerd. Alle grappen hadden dezelfde strekking. Frank en Ronald zouden zich laten naturaliseren tot Liechtensteiners die hun interlands zouden afwerken op een schip dat onder Panamese vlag voer. Frank de Boer: 'Het was inderdaad voer voor de cabaretiers. Ik neem het hun ook niet kwalijk dat er grappen over gemaakt worden. Ik neem het wel mensen kwalijk dat zij meteen hun oordeel klaar hebben. Iedereen denkt dat het ons idee is; dat wij tegen de huidige belastingwetgeving zijn. Zo is het niet. Het gaat om mensen die in het Nederlandse voetbal actief zijn. En verder heb ik gereageerd op uitspraken van Wim Kok. Hij vond onze mening er niet toe doen omdat wij toch al weg zouden gaan. Hij begrijpt de essentie van ons verhaal niet als hij zo reageert. Iedereen ging er toen van uit dat vooral wij vonden dat we te veel belasting moesten betalen, en dat we dus een soort geldwolven bleken te zijn. Zo simpel ligt het niet. Wij hebben onze mening gegeven. En die mening heeft heel wat stof doen opwaaien in Nederland. Wij hebben alleen maar antwoord gegeven op vragen die journalisten ons stelden. Bij ons mag iedereen altijd alles vragen. Dat heeft zich nu tegen ons gekeerd. De volgende keer zullen we waarschijnlijk geen commentaar meer geven. Maar dat zal dan ook wel weer verkeerd vallen.' De enige manier om de gunst van het volk te herwinnen is achtereenvolgens het lands- en het wereldkampioenschap. De Boer is, overigens niet om die reden, vast van plan die twee prijzen te winnen. 'Het landskampioenschap kan ons bijna niet meer ontgaan,' zegt hij stellig, 'en het wereldkampioenschap ligt binnen ons bereik.' Mocht het Nederlands elftal inderdaad het wereldkampioenschap winnen, let dan vooral op de gelaatsuitdrukking van Frank de Boer. En zie dan het verschil tussen een wielklem en de wereldcup. 36 AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 36