ketmoet») meteen goed moeten beginnen. Ik word een beetje moe van het zogenaamde "in het toernooi groeien". We moeten niet de beste wedstrijden voor het laatst bewaren. Je wordt alleen maar nog sterker als het vanaf de eerste wedstrijd goed loopt. Ik ga er zeker niet voor honderd procent vanuit dat we wereldkampioen worden. Ik ga er voor honderd procent vanuit dat we het kunnen worden. Als we het niet worden, zou niet de wereld vergaan. Het gaat erom dat we ons zelf niets kunnen verwijten. We moeten er alles aan gedaan hebben. Af en toe probeer ik me er heel voorzichtig een voorstelling van te maken hoe het moet zijn om wereldkampioen te zijn. Wat moet dat wel niet allemaal teweegbrengen? Voor jezelf, maar vooral voor Nederland. Ik denk dat ons land een titel verdient als voetbalnatie. Voor mezelf zou het mijn carrière tot een droom maken. Wereldkampioen, dat is top of the bilb het walhalla van de voetbalwereld. Dan zou ik alleen het EK niet hebben gewonnen. Nou, daar wil ik dan nog wel proberen overheen te komen.' Op weg naar Frankrijk is het volk al weer twee keer in rep en roer geweest. Het ene geval heette Kluivert, het andere Witschge. Frank de Boer: 'De vraag of Kluivert mee moet of niet is helemaal niet aan de orde. Hij moet eerst aan spelen toekomen, en goed spelen. Wat hij buiten het voetbal ook gedaan heeft, dan zal hij geselecteerd worden. De twijfels van Hiddink hebben volgens mij niet met de mening van "het volk" te maken, maar gaan over de vraag of wat er gebeurd is, niet te veel druk op zijn schouders legt. Het gaat Patrick natuurlijk niet in zijn koude kleren zitten. Hiddink moet inschatten in hoeverre dat zijn prestaties negatief beïnvloedt. Tegen België heeft hij hem ook opgesteld. Toen pakte het goed uit. Na zijn goal en zijn assist was het hele land weer blij dat hij was opgesteld. Dan kan De Telegraaf honderd keer zo'n enquête houden onder de bevolking, maar als hij zich op het veld bewijst, veranderen veel mensen toch weer van mening. Hiddink moet zijn eigen beslissing nemen, volgens zijn eigen gevoel. Ik heb daar vertrouwen in. En wat Witschge betreft, dat is een gesloten boek. Het is jammer dat het zo gegaan is. We moeten zijn beslissing respecteren. Zonde dat zo'n goede voetballer niet mee gaat, zeker in de vorm waarin hij verkeert. Ik zou zelf die beslissing nooit zo genomen hebben, ook niet als mij hetzelfde was overkomen. Hiddink heeft het waarschijnlijk niet altijd even handig gedaan, maar kennelijk hebben beiden er genoeg van. Het zij zo. We kunnen ons niet blijven druk maken over dit soort zaken. Degenen die gaan, moeten zich maar om één ding druk maken: de wereldbeker.' Vermoeiende verontwaardiging In dat kader bezien was het een zegen dat er een lichaam in het leven werd geroepen onder de naam Team Holland, dat alle commerciële activiteiten rond het Nederlands elftal zou kanaliseren. In den lande ontstond echter een vermoeiende AIAX M A fi A 7 I N F MAART/APRII 1998 35

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 35