'lie beK Ck3WVi tc <fat W1 maar richt op waar je niet zo goed in bent. Wij kijken altijd naar de momenten waarop onze nuchtere mentaliteit ons in de weg zit. Maar wie kan zeggen welke successen diezelfde mentaliteit ons gebracht heeft? Het is goed om je tekortkomingen te kennen, maar je moet je er niet op blindstaren.' Een andere tekortkoming in het Nederlands elftal is de ziekelijke drang tot schismatisering. Allerhande ruzies vormen een repeterende breuk in de roemruchte geschiedenis van Oranje. Als er ooit nog eens een land op het onzalige plan komt Nederland te annexeren, is de oorlogsverklaring alleen al voldoende. De soldaten van Oranje zullen over elkaar struikelen met als inzet de te voeren strategie, of, zoals tijdens het laatste EK, de onderlinge afgunst en achterdocht. Geen der betrokkenen wordt graag herinnerd aan de beschamende kloof die in Engeland ontstond tussen de blanke en donkere spelers. Op de suggestie als zou het aantrekken van Frank Rijkaard als assistent-bondscoach vooral bedoeld zijn om die kloof te overbruggen, wordt dan ook steevast ontkennend gereageerd. Frank de Boer: 'Ik zeg niet dat het niet zo is. Natuurlijk zal de trainer zeggen dat dat geen reden is geweest om hem toe te voegen aan de technische staf. Maar het is gewoon toch wel zo dat het goed uitkomt. Hij kan goed met die jongens opschieten, dus ik denk dat dat zeker ook heeft meegespeeld. Op dit moment is het alleen maar een kwestie die in het verleden heeft gespeeld. Achteraf zijn we er sterker door geworden. We hebben erdoor leren inzien dat we op die manier nooit kunnen presteren. Dat iedereen daarvan doordrongen is, is daarna wel gebleken. De manier waarop we ons hebben gekwalificeerd, het spel dat we gespeeld hebben en de sfeer in de groep hebben aangetoond dat we onze les geleerd hebben. In die zin kan het ook een voordeel zijn dat die kwestie zich heeft voorgedaan. En mocht het toch zo zijn dat er nog iets sluimert, dan is Frank een goede praatpaal, denk ik. Maar ik denk dat we na het EK echt met een schone lei zijn begonnen, en dus hoop ik dat Frank niet op die manier belangrijk voor ons zal zijn. Ik denk dat Frank met zijn ervaring en visie vooral iets anders kan toevoegen. Ik heb hem hier twee jaar meegemaakt en daarin vond ik altijd dat hij een goede kijk op het voetbal had.' Moeten de woonbootbezitters voorzorgsmaatregelen treffen Frank de Boer: 'Ik ben chauvinist genoeg om ervan uit te gaan dat wij wereldkampioen worden. Maar dan moeten we wel veel geluk hebben. Zonder geluk vaart niemand wel. Dat zag je in 1994. Toen hadden we de kans om van de latere wereldkampioen te winnen. Op het moment dat we aan de winnende hand waren ga je eruit door een schot precies langs Romario en precies in het hoekje. Dat heeft met geluk te maken, of, in dat geval, met pech. De vorm moet er zijn. En ik denk dat we nu eindelijk maar eens AiAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 33