meer afhankelijk van een paar spelers. Overmars, Finidi, Baba. Zij moesten de beslissende actie maken. Lukte dat niet, bijvoorbeeld doordat zij uit de wedstrijd werden gespeeld, dan hadden wij het als team ook meteen heel erg moeilijk. Er was dan eigenlijk geen oplossing. Nu is er heel veel overlap; positiewisselingen. Er is nu veel variatie mogelijk. Toen was het eigenlijk over en uit als het vast zat. Nu kunnen we gewoon iets anders gaan proberen. Dat is beter, denk ik, hoewel we met die andere aanpak natuurlijk wel alle prijzen hebben gewonnen.' Morten Olsen is tevreden met de grotere mentale weerbaarheid bij Ajax. Hij ziet hetzelfde mechanisme niet zo snel optreden bij het Nederlands elftal. In een interview in Voetbal International stelde hij dat Nederland eenvoudigweg de mentaliteit mist om wereldkampioen te kunnen worden. Zijn verhaal lijkt op de veel gehoonde preek van Guus Hiddink over de noodzaak van het terugbrengen van de passie in Oranje. Kortom, de jongens van Jan de Wit komen in de voeten niets te kort, maar in het hoofd. Frank de Boer: Tn principe heeft Olsen wel gelijk, vrees ik. Nederlanders hebben nu eenmaal niet die hartstocht die Brazilianen, Spanjaarden, Italianen of Duitsers wel hebben. Het is onze cultuur. Het zit er niet in. Misschien dat het besef dat je wereldkampioen künt worden, wel maakt dat je dat extra stapje doet. Het gaat erom dat je je bewust bent van je eigen kracht. En natuurlijk zou het mooi zijn als we ons iets onverzettelijker zouden tonen. Maar ik denk ook dat je je toch misschien eerder moet concentreren op je sterke punten. Je kunt bepaalde zwakke kanten aanscherpen, maar het moet niet zo zijn dat je je alleen AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 31

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 31