Hollandse kneuterigheid. Wat moeten de nuchtere broertjes De Boer, met hun liefde voor het vertrouwde, ook zoeken in het hectische Latijns Europa? Maar dat Louis van Gaal deze vraag afdoende kan en zal beantwoorden, is een bepaald niet hysterische vrees. Frank de Boer: 'Ik ben zeer tevreden bij Ajax. Je weet nooit wat er gaat gebeuren, maar in principe ben ik heel tevreden met hoe het nu gaat. De verhalen over belangstelling voor ons zijn niet nieuw. Ik vind het altijd een eer als er een club genoemd wordt die in ons geïnteresseerd zou zijn. Dat betekent dat je nog altijd in the picture staat.' Maar kan jij je voorstellen dat je je hele carrière bij Ajax doorbrengt? Frank de Boer: 'Dat kan ik me wel voorstellen ja.' Als dat zou gebeuren, wat zou je dan missen? Frank de Boer: 'Misschien toch de andere cultuur. De andere taal, want dat is toch altijd goed voor je eigen ontwikkeling. De sfeer van een ander land. Dat soort dingen zou je dan gemist hebben. Aan de andere kant weet je nu wat je hebt. En als het goed is, waarom zou je dan veranderen?! Het zijn moeilijke beslissingen. Hoe ouder je wordt, des te meer ga je daarover nadenken. Je weet dat je carrière niet eindeloos duurt. En bovendien speel je hier al heel erg lang. Je vraagt je af of je achteraf spijt gaat krijgen dat je nooit bent weggegaan. Het lijkt me vervelend om rond te lopen met de gedachte "ik had het toch moeten doen".' Je kunt ook spijt krijgen als je wel weggaat. Frank de Boer: 'Ja, die voorbeelden zijn er ook genoeg. Er zijn veel spelers die achteraf bezien liever hier wat langer waren gebleven. Uiteindelijk zijn ze nu allemaal wel goed terechtgekomen, maar ze hebben een minder leuke tijd doorgemaakt. Keuzes blijven moeilijk. Sommige spelers hebben op een verkeerd moment een keuze gemaakt. Mij zal dat niet gebeuren. Dat heb ik altijd heel sterk gedacht. Door mijn mentaliteit zou ik niet dezelfde tegenslagen krijgen. Ik ga er vanuit dat ik altijd speel, overal. Ik heb nog nooit wissel gestaan en waarom zou ik bij een andere club daar wel genoegen mee nemen? Ja, die andere spelers zullen dat ook gedacht hebben toen ze gingen, maar toch denk ik dat het bij mij anders zou gaan. Ik denk ook dat het voor mij iets gemakkelijker is om me bij een andere club te bewijzen. Kluivert is gehaald om te scoren. Als hij dat niet doet, is men ontevreden. Het is moeilijk om aan die verwachting te voldoen. Wat dat betreft heeft een verdediger het gemakkelijker.' Linksback Frank de Boer is een zeer bijzondere voetballer. De alledaagse oplossingen voor problematische situaties op het veld laat hij graag aan anderen. Frank de Boer is de enige verdediger ter wereld die de aanvaller op het verkeerde been zet, in plaats van andersom. Morten Olsen zette hem weer linksback, terwijl Van Gaal De Boer na het vertrek van Frank Rijkaard juist naar het centrum van de verdediging had gehaald. De komst van wonderkind Sunday Oliseh en het doorgaan van Danny Blind maakte dat Frank de Boer zijn geliefde rol, in het hart van de verdediging, weer moest verlaten. Zijn gelaten reactie op die beslissing is voor veel analisten een ander teken dat dit zijn laatste jaar is als Ajacied. Frank de Boer: 'Het viel best mee om weer linksback te spelen. Ik kan gemakkelijk omschakelen. Door mijn inzicht is dat meestal geen probleem. Als back heb je nu meer vrijheid dan onder Louis. Nu mag je opkomen. Bij Louis waren de twee backs de killers, met als eerste taak ook het killen. Nu is dat iets anders, omdat je verdedigend op zone speelt. Olsen wil dat iedereen kan gaan, als er maar wordt overgenomen. Er was niets mis met de opvatting van Louis, maar dit is lekkerder voor een jongen die ook wil aanvallen. De vrijheid maakt het spelen als linksback draaglijk.' Ben je het voetbaltechnisch eens met de keuze van Olsen om Oliseh in het centrum te zetten? Frank de Boer: 'Jawel hoor. Het misverstand bestaat dat Oliseh op mijn plaats speelt. Zo is het niet. Het is eerder Danny die op mijn favoriete plaats staat. Oliseh speelt ervoor, op vier. Ik zou ook op die plek kunnen spelen, sterker nog, onder Louis heb ik daar regelmatig gespeeld, maar ik speel er liever achter. Aan het begin van het seizoen heb ik er wel met Olsen over gesproken. Hij zei me dat ik voor drie plaatsen in aanmerking kwam. Op drie, op vier en op vijf. Ik mocht wel mijn voorkeur aangeven, maar hij beslist het natuurlijk. Nu ben ik als linksback nodig en dus speel ik linksback. Zo simpel is het. Het is nooit een probleem geweest. Voor mij niet, wel kennelijk voor de mensen die er van de buitenkant naar kijken.' Geestelijke veerkracht Met de komst van Olsen kwam de frivoliteit terug bij Ajax. En bovendien zijn de resultaten beter dan vriend of vijand had kunnen bevroeden. De blijdschap van Olsen betreft vooral de getoonde geestelijke veerkracht. Frank de Boer: 'We hebben veel wedstrijden met 1-0 gewonnen, dat wel. Maar als je die wedstrijden gaat analyseren, zie je eigenlijk dat we veel ruimer hadden kunnen winnen. Mensen kijken dan te veel naar het late moment waarop die winnende treffer uiteindelijk gemaakt wordt. Je kunt ook kijken naar alle treffers die we niet maakten. Misschien is het verschil met vorig jaar dat we die wedstrijden dan ook nog verloren. Dat is in de eerste helft van dit seizoen niet gebeurd. In iedere wedstrijd geloofden we in de overwinning, ook als we de kansen niet benutten. Als Olsen geestelijke veerkracht ziet, zal hij waarschijnlijk dat bedoelen. Olsen legt veel nadruk op die instelling, met name in de training en in verdedigend opzicht. Hij hamert erop dat we ieder duel ingaan met een over-mijn- lijk-mentaliteit. Zeker in het begin bleef hij dat herhalen. "Die man komt mij nooit voorbij," moesten wij denken. Op een of andere manier werkt het ook.' Maar was het dan zo dat jullie vóór Olsen dachten: 'gaat-ie me voorbij, dan gaat-ie me voorbij'? Frank de Boer: 'Nee, natuurlijk niet. Maar als je bij ieder duel dat zinnetje hoort "hij komt mij nooit voorbij" ben je net iets scherper. Dan doe je alles om iemand tegen te houden. "Volgende keer beter," denken we nu nooit meer. Dat is een te slappe instelling. Het moet en het zal. Knappe jongen die je dan nog passeert. Dat is zeker de extra waarde die Olsen heeft gebracht. Zijn aanpak is in meerdere opzichten anders. In ons vorige speltype waren we wat kwetsbaarder. We waren veel AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 30