Ik ik keel tevreden Roe ket Kk gsat' werd Ajax voor het grootste deel bevolkt door eigen kweek. De laatste jaren is het percentage door Ajax zelf opgeleide basisspelers steeds verder teruggedrongen. De tijden dat er met een vrolijk stemmende regelmaat een blik aanstormend talent werd opengetrokken, ligt ver achter ons. Frank: 'Ronald en ik zijn de laatste der mohikanen. Iedereen is inmiddels vertrokken. Er zijn nu veel spelers gekocht. Dat moest ook wel. Vorig jaar ontdekten we dat de selectie niet meer op peil gebracht kon worden met eigen spelers. De doorstroming was er even niet. Maar met jongens als Turpijn, Splinter en Knopper hebben we er wel redelijke jongens bij. Het verschil met onze lichting is, dat wij er op hun leeftijd al wat meer bij zaten. Deze jongens kunnen het ook halen, maar ze hebben wat meer tijd nodig. In de tussentijd is het dan belangrijk om een andere keuze te maken. Het gaat er toch om dat Ajax 1 .sterk is; mee kan met de nationale en internationale top. Vorig jaar waren er niet zestien gelijkwaardige spelers. Als je dan zo veel blessures krijgt als wij hebben gehad, hou je de race niet meer vol. Ik vond dat dat nooit meer mocht gebeuren. Gelukkig was de hele club ervan doordrongen dat het nu anders moest. In de uitwedstrijd tegen NAC verloren we met 2-0. Ik heb me nog nooit zo machteloos gevoeld. Niet alleen verloren we, maar we werden ook weggespeeld. Dat was Ajax onwaardig. Normaal gesproken hebben wij minimaal zestig procent balbezit. In die wedstrijd kwamen we niet verder dan dertig procent. Voor mij was dat de doorslag. Dat gevoel wilde ik nooit meer hebben. Verliezen is nog tot daar aan toe, maar kansloos verliezen vind ik onaanvaardbaar. Toen wist ik zeker dat het anders moest.' Is de club veranderd van karakter doordat er nu bijna geen eigen kweek meer in het eerste staat Frank de Boer: 'Ik denk dat dat op dit moment nog niet aan de orde is. Misschien als het zo een aantal jaar doorgaat, dat er dan wel een duidelijk verschil te zien is met de vroegere situatie. Vroeger was de jeugdopleiding de basis. Nu is dat in ieder geval minder. Maar dat kan ook met lichtingen te maken hebben. Het kan zo maar weer gebeuren dat er, net als bij ons, drie, vier spelers in één keer doorbreken. Ik geloof dat we nu weer een heel goede Al hebben. Wie weet, staan over drie jaar weer de Kluiverts, de Seedorfs, de De Boers, de Witschges klaar om Ajax te dragen. Dan zal iedereen het weer hebben over de befaamde Ajax-opleiding. Ik hoop dat het zo zal gaan, want het hoort bij Ajax.' De boer op Iedereen gaat er inmiddels vanuit dat ook de laatste eigen kweek de vleugels zal gaan uitslaan. Frank en Ronald de Boer gaan Ajax verlaten, daar twijfelt niemand meer aan, op de meest onverbeterlijke Ajax-fans na. Het lijkt mooi geweest. De enige hoop die gekoesterd kan worden, geldt de menigmaal uitgesproken tevredenheid over, en zelfs gehechtheid aan de AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 29