JDe romantiek van de sportjournalistiek is al lang verdwenen' AjEX Ook al gaat Ajax niet naar de beurs, voetbal is toch al lang niet meer van het volk. Trouwens, welk deel van het volk bedoelen we eigenlijk? De raddraaiers, die zondag als gedrogeerde apen tegen de hekken van het PSV-stadion opsprongen en slechts door bereden politie enigszins tot rede konden worden gebracht? Herman Kuiphof in NRC Handelsblad van 17 februari Johan Derksen, adjunct-hoofdredacteur en chef van het weekblad Voetbal International, heeft zijn journalistieke principes al lang geleden overboord gegooid. Zonder morren laat VI de perschefs en aanverwante functionarissen bepalen wat er uit een verhaal moet en zelfs wat de kop erboven moet zijn. Arthur de Boer in Het Parool van 21 februari 'We zullen wel moeten. Gaan we niet akkoord, dan krijgen we geen interview. Dan kunnen we de tent wel sluiten. De romantiek van de sportjournalistiek is al lang verdwenen en als ik mijn Freek Verhaak, Escharen. Wegens vakantie van de vaste 'krekel'-auteur kunnen lezers per e-mail (krekel@nrc.nl) of fax (010 406 69 67) voor deze rubriek inzenden. NRC Handelsblad van 17 februari Het eerste speelt moeizaam. Shota Arveladze loopt vaak buitenspel. Grensrechter Jan Wouters vlagt voortdurend. Hij wordt meestal genegeerd door scheidsrechter Bobby Haarms. Barbara Barend in Het Parool van 21 februari Ik praat Tabitha Berghorst niet na, maar ik heb Frits Barend meegemaakt als grensrechter bij Buitenveldert. Daar speelt zijn dochter. Waar Frits maar oneerlijk tegen ons kon vlaggen, dééd-ie het. Een dag later zie je hem dan weer op tv kritisch zijn op anderen. Ankie Neggers in Voetbal Totaal principes overeind had gehouden, had ik hier al lang niet meer gezeten.' Johan Derksen in Het Parool van 21 februari Soms overvallen hem angstvisioenen over de toekomst van zijn vak. Derksen is dan ook blij dat hij in de sixties is begonnen, toen voetballers nog mensen waren met wie ongedwongen van gedach ten kon worden gewisseld en geen onbereikbare Godenzonen.' Arthur de Boer in Het Parool van 21 februari Het tv-spotje dat de Amsterdamse WD heeft laten maken, sluit af met Ajacied Ronald de Boer die een blad pils aanreikt. De combinatie sporter en alcohol is toch verboden in tv-reclame? Bolkestein laat zich niet vangen: "Dat zal dan alcoholvrij bier zijn." Bert Steinmetz in Het Parool van 23 februari JP II: 'Er wordt gezegd dat voetbal een zaak is van leven en dood. Dat is niet zo. Het is veel belangrijker.' Shankley zou zijn 'supportersaandeel' ongetwijfeld tot de laatste snik koesteren en onder alle omstandigheden verkiezen boven zijn trouwboekje, zijn paspoort, zijn zwemdiploma's en al zijn overige waardepapieren tezamen. Dit werpt een ander licht op het risico dat kleeft aan het tot hoofdzaak verheffen van een bijzaak waar de NRC voor waarschuwt. De krant had overigens ook andere autoriteiten kunnen aanhalen in het commentaar op Ajax' beursintroductie. Kees Jansma's Belgische collega Rik de Saedeleer bijvoorbeeld wees eens op een belangrijk verschil tussen sport (i.e. voetbal) en de rest van de wereld (i.e. die van de koersen): 'Een voetballer kan zijn vreugde om een doelpunt uiten op een manier dat een leek zal zeggen: "Van die gaan we vast zetten." Dat gebeurt alleen in de sport. Ziet ge het al voor u: de speculant die gegokt heeft op de daling van de dollarkoers en die wint. Ziet ge hem staan met de beide armen in de lucht of met de vuist gebald het beursgebouw door rennen?' Daar had de krant toch een leuke analyse op kunnen baseren, en anders wel op de woorden van Jaap van Praag, Ajax- voorzitter van 1964 tot 1978: 'In het beroepsvoetbal behoort het kapitaal op het veld te staan, niet op de bank.' Maar Bill Shankley voetbal een bijzaak laten noemen..., het is zoiets als veronderstellen dat een hoekman degene is die de corners neemt. Michel Sleutelberg 240 AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 240