Haar vader zei verbitterd: "Hij is straks op het WK het mannetje en mijn dochter zit thuis." Eén troost voor hem: het Nederlands elftal wordt ook met Kluivert geen wereldkampioen. Frits Abrahams in NRC Handelsblad van 5 februari Het liefst zou ik vandaag schrijven over de voetbalshow die vijf gerenommeerde sportjournalisten maandagavond vanaf acht uur houden in café Studio op de Grote Markt in Haarlem (toegang 7,50 of 5, gasten Leo Beenhakker, Arthur Numan, Bobby Haarms en Prins René van carnavalsvereniging De Dartele Keu), maar helaas, dat mag niet; ik ben zelf een van de sportjournalisten. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 7 februari Kreeg bij Ajax ruzie met Cruijff, bij Anderlecht met Rensenbrink en bij Standard met iedereen. Wie de beste vriend van Arie Haan is, loopt de kans in geval van nood alleen te staan. Henk Spaan in Het Parool van 9 februari Over een keeper wordt in Nederland vrij snel gezegd dat hij de beste van de wereld is. Zelf denk ik dan eerder aan Gordon Banks, Lev Yashin of Christian Piot. Maar Van der Sar hééft mogelijkheden. Henk Spaan in Het Parool van 9 februari Voetb alles Freek de Jonge in Het Parool van 10 februari "We hebben ons al vaker verbaasd dat je zoveel vertrouwen in de mensen hebt," zei Frits Barend, "waarom ben je soms zo naïef?" "Is die Vialli soms een judas?" alexanderde Jan Mulder met een grijns. "Het is zo belachelijk, ik begrijp het nu nog niet," zei Gullit hulpeloos. Frits Abrahams in NRC Handelsblad van 13 februari Zo kreeg de sportwereld er weer een affaire bij. Ze worden steeds belangrijker voor de sportjournalistiek: affaires. Hoe lang is het geleden dat ik een aardige voetbalwedstrijd op tv zag? Behoorlijk lang. Maar de affaires gaan gewoon door, voor sportprogramma's als van Barend en Van Dorp vormen ze onontbeerlijke brandstof. Frits Abrahams in NRC Handelsblad van 13 februari Davids was ongewoon spraakzaam tegen Barend. Hij stond eindelijk weer eens een journalist te woord alsof het een gewoon menselijk wezen was, en geen buitenaardse creep die het op zijn ondergang had gemunt. Frits Abrahams in NRC Handelsblad van 13 februari Het Algemeen Dagblad had vrijdag de primeur van de nieuwe kleren van het Nederlands elftal, ik heb genoten. Nooit meer nat, en er stond een schitterende foto van de Boertjes bij. 'Terug in de tijd' was de kop van het artikel, en daarmee werd 1974 bedoeld. Maar het zag eruit als 1930. Schitterende Boertjes. Beiden afgestudeerd notaris, spelend voor HBS tegen ONA. De pet hebben ze nog in de kleedkamer liggen. Korfballen doen ze ook. Ze zijn in negen sporten international. Curling, voetbal, korfbal, kaatsen, ijshockey, cricket, handbal, biljarten en zweefvliegen. Jan Mulder in de Volkskrant van 16 februari "WD'ers, ik ben nijdig." De liberale stamgasten houden de adem in. Nu zul je het hebben. Daar gaat Paars Twee. WD-fractieleider Ferry Houterman schuift onrustig heen en weer op zijn kruk. Het meningsverschil heet Ajax. Het meningsverschil zit diep. Eberhard van der Laan is fan van rood en wit. Hij heeft een seizoenkaart. Zit altijd in zijn binnenzak. "Mijn Ronald de Boer. Mijn Mannetjes. Wat doen die in een WD-commercial? Er zijn een paar dingen die je niet doet in een campagne. Je blijft met je poten af van Ajax!" De lach in het café is luid en triomfantelijk. Die Eberhard. Mooi achter het net gevist. De WD heeft Ronald de Boer én de Mannetjes. De PvdA heeft niets. Ja, spotjes met typische PvdA- stemmers, maar daarmee win je de zwevende kiezer niet. Wel met Ronald de Boer. Frans Kotterer in Het Parool van 17 februari situatie zal moeten betrachten: 'Elke mededeling kan de koers beïnvloeden en dat komt voortaan harder aan dan een schot in eigen doel.' De NRC bekijkt het van de andere kant (van het veld): 'Goals zijn koerswinsten.' Het was even wennen voor de heren media, en dat leidde ten minste één keer tot een aandoenlijk, maar veelzeggend misverstand. Onder de kop 'Optie Ajax' verscheen op 18 februari in NRC Handelsblad een hoofdredactioneel commentaar waarin de krant zich begeeft op het voor buitenstaanders gladde pad van de psychologie van de voetbalfan. De krant schreef: 'Liverpool-manager Bill Shankley zei ooit dat voetbal "een bijzaak" in het leven is, maar wel "de belangrijkste bijzaak". Hij vertolkte daarmee precies de loyaliteit van zijn fans. Het Ajax-bestuur maakt van deze bijzaak nu een hoofdzaak. Het loopt daarmee het risico dat de liefhebbers van de sport, als het met de hoofdzaak ineens niet goed meer gaat, gaan omzien naar een andere bijzaak. En dan wordt de call-optie "voetbal" ineens een "put-optie".' Deze analyse berust op een misverstand. Het is waar, Kees Jansma heeft gezegd: 'Sport is de belangrijkste bijzaak in het leven', en uit de mond van paus Johannes Paulus II is opgetekend: 'Voetbal is het belangrijkste van alle onbelangrijke dingen.' Maar Bill Shankley...? Wat de legendarische manager van Liverpool, die na zijn dood zijn as over het veld van Anfield Road liet strooien, van voetbal vond was het tegenovergestelde van de relativerende rationalisaties van KJ I en AJAX MAC.A7INE MAART/APRIL 1998 239

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 239