'Kom, zeg. Zo erg is het toch niet? Laten we niet doen alsof ik Joseph Goebbels ben. Hou op. Het is cabaret.' Foto: John de Pater miljoen gulden per jaar. Met alles wat hij nog extra en gratis krijgt, houdt hij anderhalf a twee miljoen over. En dan gaan klagen. Wim Kok hoefde voor hem niet, Frits Bolkestein was het helemaal. Nou, de WD liet gelijk weten dat De Boer bij hen ook verkeerd zat. En dan moet die schoonvader van hem uitleggen wat De Boer bedoelde. Die man verloor al z'n geloofwaardigheid door de partij domme vooroordelen over Duitsland waarmee hij kwam aanzetten. En nee, hij zou zich niet voor het geld met de spelers bemoeien. Nou, let maar op: daar komt nog het allergrootste geouwehoer van. Dat wordt weer zoveel mogelijk graaien, grabbelen en grauwsen Dorpsgek Cox kijkt niet werkloos toe bij al het onrecht dat 'zijn' Feyenoord zo frequent wordt aangedaan. Eens per twee weken heeft hij in De Krant van Feyenoord zo'n duizend woorden tot zijn beschikking om wat zaken recht te zetten. In Rotterdam en omstreken wordt zijn column gevroten, iets verder van de Kuip wordt de subtiliteit van zijn stukjes wel eens betwijfeld. 'Luister, ik ben een clubman, iemand die positief schrijft over zijn club. Het is een krant van Feyenoord, bestemd voor mensen met een Feyenoord-hart. Uit de reacties die ik krijg, merk ik dat er veel mensen zijn die me gelijk geven. Ik verwoord het Feyenoord-standpunt. Ik schrijf niet tegen Ajax. Ik schrijf tegen de media die zo dwepen met Ajax. En dan schrijf ik niet tegen journalisten als persoon, maar tegen de idee achter hun schrijfsels. Als het Feyenoord-publiek journalisten uitjouwt, wat in de Kuip is gebeurd, ben ik de eerste om die mensen terecht te wijzen. "Dames en heren wilt u zo vriendelijk zijn de journalisten niet te lynchen?'" Kunt u zich voorstellen dat niet iedereen even gelukkig is met die columns? 'Ik geloof niet dat veel Feyenoorders vinden dat ik te ver ga. Jorien van den Herik staat er helemaal achter. Hij vindt dat ik moet doorgaan. Er is vorig seizoen één stuk tegengehouden. Er heerste eind vorig seizoen een grote juichstemming omdat Feyenoord zich voor de Champions League had geplaatst. Ik heb geschreven dat ik die tevredenheid niet begreep; ik had geen behoorlijke wedstrijd gezien. Ze vonden dat stuk te negatief voor Feyenoord. Daar had ik begrip voor. Ik zou het ook niet leuk vinden als de KRO-gids kritisch schrijft over Toen was geluk heel gewooneen serie die ik per slot voor de KRO maak. M'n columns gaan niet altijd over Feyenoord. Ik heb ook geschreven over die vermeende tegenstellingen tussen zwarte en witte spelers in het Nederlands Feyenoorders onder elkaar: Cox met Van Duin. 'Een oase van doodgewone gezelligheid.' elftal. Er is geen journalist in Nederland die daar zijn vingers aan wil branden. Ik wel. Nou, laat ik maar gelijk zeggen dat het op het WK in Frankrijk helemaal niets wordt als we die prietpraat daar mee naartoe nemen. Ik weet dat die column buiten Rotterdam wordt gelezen. Hoor wel eens dat sommigen er zich nogal druk over maken. Voetbal International, ja. Een zielig blaadje. Ik lees dat niet. Johan Derksen windt zich nogal op, hè? Moet ik me dat aantrekken? Een journalist die schaamteloos de zaakwaarnemer uithangt van Johan Cruijff. Kan toch niet? Ik zou het vervelend vinden als ik te horen kreeg dat ik mezelf alleen maar zou herhalen. Ik ben ervan overtuigd dat het Feyenoord-publiek dit wil lezen.' Maar er zijn ook Feyenoord-aanhangers die u betichten van stemmingmakerij, van haatzaaien. 'Kom, zeg. Zo erg is het toch niet? Laten we niet doen alsof ik Joseph Goebbels ben. Hou op. Het is cabaret. Het is een conférence. Een cabaretier heeft de rol van dorpsgek. Hij is de hofnar die de koning voor gek mag zetten. Cabaret is pesten. Ik schrijf die stukken in één adem op, op een toon alsof ik gezellig met iemand in het AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 225

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 225