ook weer bij. 'Reiziger en Bogarde: de steunpilaren in de achterhoede van Barcelona. Nou, we weten intussen allemaal hoe goed de defensie van Barcelona in elkaar zit.' En dan John Veldman, die vanaf het moment dat hij van Sparta naar Ajax ging bij het Nederlands elftal zat. 'Dat Veldman niet eens zeker was van zijn plaats bij Ajax, interesseerde de bondscoach niet. Meneer Kluivert is helemaal een mooi geval. Kluivert dreigt te vertrekken bij AC Milan als de supporters hem zo blijven uitjouwen. Bij die club slaken ze een zucht van verlichting als hij inderdaad opdondert. "Kluivert zet bondscoach onder druk", las ik in de krant. Als een speler van, pak 'm beet, Roda JC in z'n privé-leven had gedaan wat Kluivert heeft geflikt, was hij van z'n leven niet meer in aanmerking gekomen voor het Nederlands elftal. Giovanni van Bronckhorst moet zes keer zo goed voetballen als Richard Witschge wil hij in aanmerking komen voor het Nederlands elftal. Maar Witschge bedankt voor het Nederlands elftal omdat Hiddink zijn vrouw aan de lijn kreeg toen hij even niet thuis was. Ik vind dat van een pretentie, ongelooflijk.' Guus Hiddink zou zijn rug eens moeten rechten, vindt Cox. Maar de bondscoach durft niet tegen de stroom in te roeien. Toen Edgar Davids op het EK in Engeland aan het muiten sloeg, zegt Cox, had Hiddink hem voor eens en altijd moeten verbannen. 'Wie voor de duivel is Edgar Davids nou? Ik vraag me af wat er was gebeurd als een Feyenoorder had gezegd: He must not put his head in other players asses, of zoiets. Volgens de perscommentaren was dat rap-taal; in Amerika gebruikelijke straattaal. Ja, ja, daarmee is kennelijk alles goedgepraat: "Het is maar rap-taal.'" Bennu rechts? Gerard Cox deinst er niet voor terug de boel op stang te jagen. Al te opzichtig op de rem staan, doet hij niet. In al te gewenste antwoorden heeft hij geen zin. Heeft hij nooit gedaan ook. Het mapje met oude interviews, zo verleidelijk om er nog eens op na te slaan, getuigt ervan. 'Met wat er over mij is geschreven, kun je het IJsselmeer dempen. In al die interviews lui ik ook maar wat aan.' Uitgedaagd door de dienstdoende verslaggever werd hij jarenlang op het matje geroepen voor zijn overstap van de geëngageerde kleinkunst naar de populaire massacultuur van hitsingles, speelfilms en tv-humor. En passant diende hij zich voortdurend te verdedigen over zijn vermeende switch van links naar rechts. Wie die gesprekken terugleest, krijgt de indruk te maken te hebben met een defensief, verongelijkt persoon; iemand die zich tekortgedaan voelt door de 'serieuze pers' en zich achtervolgd weet door de roddelpers. Vervelend, zegt Cox, dat die oude interviews telkens weer opduiken. De tijd dat hij zich in vraaggesprekken nog wel eens liet gaan, ligt ver achter hem. 'Zo'n tien jaar geleden wilde ik nog wel eens uitvaren over die flauwigheid van "meneer Cox, vroeger wazzu links en nu bennu rechts". Ik vraag je: wie is er nog links en wie is er nog zo links als hij was in de jaren zestig? Tien jaar terug heb ik gezegd: in het ergste geval heeft Hans Wiegel inderdaad gelijk. Ik zal nooit op de WD stemmen, al was het alleen maar opdat mijn vader zich niet in zijn graf omkeert. Maar als ik nu naar de WD kijk, denk ik: je kunt lullen wat je wilt, maar die partij hoeft tenminste niet door de bocht. Als de WD in de jaren zeventig begon over misbruik van de sociale voorzieningen, stond iedereen op z'n achterste poten. Zo langzamerhand weten we allemaal dat er op grote schaal misbruik van werd en wordt gemaakt.' De voorlopige 'overwinning' van rechts betekent voor Cox niet dat alles wat uit die hoek komt aanwaaien ook terecht of goed is. Neem nou dat afgezaagde belastingverhaal van Ronald de Boer, zegt Cox. 'Die jongen verdient geloof ik drie 'Als er zes bootjes met versierde nichten door de grachten van Amsterdam varen, is het voorpagina nieuws.' AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 223 Foto: Wanda Tuerlinckx

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 223