Als Studio Sport begint is woord dat je hoort goedenavond Nou, voorbeelden kunnen we krijgen. Neem nou zo'n programma als Studio Sport. Daar moet toch iedere liefhebber, van iedere club toch aan zijn trekken komen? Vergeet het. 'Als Studio Sport begint is het eerste woord dat je hoort goedenavond, het tweede is Ajax.' Frits Barend en Henk van Dorp? 'Ook twee van die bloemzoeters die het eeuwig en altijd over Ajax hebben.' Als Feyenoord- verdediger Henk Fraser een overtreding maakt, zegt Cox, wordt dat zes keer op tv herhaald. Maar wat als Frank Rijkaard een 'onbeschofte doodschop' uitdeelt aan een speler van Heerenveen? Cox heeft toen de verslaggever van dienst alleen horen zeggen: 'Zoiets heeft de gentleman- voetballer Rijkaard niet nodig.' Niets mee mis, hoor, dat Wim Kieft het voor de NOS-camera opnam voor Feyenoord-spits Julio Cruz, tot dan massaal afgebrand als een miskoop. Maar, zegt Cox, toen Feyenoord van Juventus won, had Kieft geen goed woord over voor Feyenoord. 'Hij doet het aardig als analyticus. Maar ik vraag me af of een middelmatige voetballer als hij de aangewezen persoon is om te vertellen hoe het allemaal moet.' Met verbazing heeft Cox gekeken naar de zeven cameraploegen die met Ajax-reserve Tarik Oulida meereisden toen hij naar Spanje vertrok. Maar over ex-Feyenoorder Kenneth Monkou, 'toch al zo'n tien jaar aan de top in Engeland', hoort hij nooit iets. Ook niet over Regi Blinker trouwens, of Gaston Taument. Maar van Edgar Davids weet hij alles. 'Die jongen heeft z'n eigen fanclub in Hilversum. Eén goede wedstrijd in anderhalf jaar tijd is voldoende om de gezamenlijke pers te laten tetteren dat Davids in het Nederlands elftal moet.' Op de laatste open dag van Feyenoord kwamen vijftigduizend mensen af; Cox zocht vergeefs naar een verslag in de Volkskrantzijn krant per slot van rekening. 'Maar als er zes bootjes met versierde nichten door de grachten van Amsterdam varen, is het voorpaginanieuws. Nee, niets selectieve verontwaardiging, zegt Cox. Hij somt slechts op wat hij vrijwel dagelijks leest, hoort of ziet. 'In godsnaam, laten we in Rotterdam vooral niet de underdog gaan uithangen. Nergens voor nodig. We hebben niet zo'n goed elftal als Ajax misschien, maar we kunnen er gemakkelijk van winnen. We winnen toch ook van Juventus?' Wat Cox stoort is die voor Amsterdammers zo kenmerkende 'oogkleppenmentaliteit'. 'Begrijpelijk hoor, Foto: Wanda Tuerlinckx Amsterdammers komen nooit ergens anders. Amsterdammers denken dat de hele wereld Amsterdam is en dat Amsterdam de hele wereld is.' Het meest ergerlijk is nog, zegt Cox, dat journalisten het niet toegeven. 'Als ze zouden zeggen dat ze allemaal voor Ajax zijn, had ik er vrede mee. Daarbij: in Eindhoven zullen ze nog veel meer moeite hebben met dat eeuwige gebimbam en gebeier over Ajax; met dat overdreven getrompetter als Ajax van de nummer zeventien van Duitsland wint. Met de hakken over de sloot, hè, tegen een club waarvan ik de naam niet eens meer weet. PSV is de afgelopen vijftien jaar even vaak kampioen geweest als Ajax. Maar ja, PSV komt helemaal uit Eindhoven. Rotterdam ligt al ver van de hoofdstad, maar wat dacht je van Eindhoven? Da's een eind zeg. Wel 150 kilometer.' Wie is Davids? Ja, en als dan ook nog de bondscoach voortdurend met een Ajax-pet rondloopt, houdt het voor Cox op. Michael Reiziger, bankzitter bij AC Milan, kon rekenen op een vaste plaats bij Guus Hiddink. Als het een beetje tegenzit, zegt Cox, is Winston Bogarde er straks op het EK in Frankrijk 221

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 221