De buitenstaander vroeger wazzu links en nu bennu rechts' 'Meneer Cox, door Rik Planting Gerard Cox is bekend. Al zo'n dertig jaar. Gerard Cox is van Feyenoord. Al dik vijftig jaar. 'Ik ben een gewone supporter; een grijze muis op de tribune.' Gerard Cox heeft niets met Ajax. 'Ajax is onze tegenstander.' En Gerard Cox heeft helemaal niets met dat volk dat in kranten en op tv maar 'bimbamt en beiert' over de voortreffelijkheden van het Amsterdamse voetbal. Bezoekers van de Arena, bloemzoeters, versierde nichten en modieuze meelopers uit Amsterdam en Amsterdam-Oost zet u schrap: Gerard Cox zegt het nog één keer. 'Het is cabaret en cabaret is pesten.' En Feyenoord is de beste. Ibe Bekende Nederlander heeft iets met 'de media'. Beter: Gerard Cox (in willekeurige volgorde: schrijver, zanger, Feyenoord- supporter, acteur, tv-persoonlijkheid, cabaretier, columnist) heeft iets tégen 'de media'. Bekende klacht van veel Bekende Nederlanders. Maar daar gaat het Cox (57) niet om. Want wat 'de media' over hém zeggen en schrijven zal hem worst wezen. 'Ik heb geen reet met de pers te maken. Ik heb het geluk gehad dat ik succes had. Nog steeds heb, trouwens. Ik vind het belangrijker dat ik populair ben bij het publiek, dat ik word gewaardeerd door collega's.' Waar het Cox wél om gaat is hoe 'de media' zijn club, Feyenoord, telkens door de mangel halen. Het gaat Cox er ook om hoe 'de media' die andere club, Ajax, altijd maar bewieroken. Het zit zo: Ajax is nou niet echt zijn club, maar Cox heeft - 'zonder geslijm' - toch ook wel weer waardering voor alles wat Ajax heeft bereikt. Ware objectiviteit bestaat niet, zegt Cox, maar dat de gezamenlijke vaderlandse pers zelfs niet de schijn van objectiviteit ophoudt, dat ergert Cox mateloos. Ajax, zegt hij, is één grote hype. Dat valt Ajax, noch de spelers van Ajax kwalijk te nemen. Wel het gezamenlijke journaille, dat vrijwel geheel woonachtig is in Amsterdam 'en Amsterdam-Oost, ofwel het Gooi'. 'De media maken van Ajax een club waar hét allemaal gebeurt. Al dat volk dat in kranten schrijft en bij de tv werkt is Ajax- supporter. Al die journalisten willen zelf ook graag in het zonnetje staan. Het is natuurlijk aangenaam je te koesteren in succes. Ik kan ook niet ontkennen dat Ajax veel heeft bereikt. Maar het goede nieuws uit Amsterdam wordt door de media altijd twee keer zo mooi gebracht als het werkelijk is - het slechte nieuws uit Rotterdam twee keer zo slecht.' Voorbeelden? Willen we voorbeelden? AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 219