trips naar uitwedstrijden. Een soort schoolreisjes. Zeer goed verzorgd, zeer goed verzorgd. Het thema van vanavond? Fantastisch. Heel belangrijk. In het verleden ben ik eens erg geschrokken, toen een aantal jongeren voor een bepaalde wedstijd geen kaartjes had gekregen en, in de Meer, over mijn plaats heen kwam klimmen. Ze gingen op het bestuur af, om ze te grijpen. Er werd net op tijd ingegrepen.' Virus In een ander gezelschap zit een novice. Anne den Boer, flamboyant van uiterlijk, is pas kort lid. Hij is directeur grootaandeelhouder van de Den Boer Groep, een familiebedrijf dat al 114 jaar bestaat, gevestigd in de Alblasserwaard. Kernactiviteit: beton. 'Ik heb het Ajax- virus in dienst opgelopen. Wim Suurbier zat bij mij in de kazerne. Wim bracht de dominee koffie, verder deed-ie niks. Pas een jaar geleden kreeg ik de kans business- seats aan te schaffen, in de Meer kwam ik niet aan de bak. Toen ben ik meteen lid van de ABA geworden, want dat kan ook zakelijk interessant zijn. Ik heb nog geen nieuwe relaties gevonden, hoor, dat niet. Ze gaan hier natuurlijk niet meteen op de knieën als je de club inkomt... Je moet er wel aan werken.' Den Boer was betrokken bij de aanleg van de zeshonderd meter lange boulevard die van station Bijlmer naar de Arena leidt. 'Toeval, hoor. We waren leverancier voor stadsdeel Zuidoost. Vroeger? Vroeger deden we contacten op in de kroeg. Een man een man, een woord een woord. Soms hunker ik naar de manier waarop vroeger zaken werden gedaan. Tegenwoordig wordt het harder en harder. Dagenlang ben je met contracten bezig en het woord beton valt niet eens. Ik betreur dat.' De voorzitter van de ABA, Klaus Vink, is ook bestuurslid van de NBCA, de overkoepelende vereniging van alle Nederlandse businessclubs. Vink Partners is een advocatenkantoor (met belastingadviseurs en notaris). 'De ABA is een soort Rotary rondom Ajax. Veel leden komen in de eerste plaats voor Ajax. En dat trekt weer mensen aan wie 't ook om het zakelijke gaat. Wat precies de persoonlijke zakelijke wensen en verwachtingen van de mensen zijn, dat weten we nog niet goed. Zeker is, dat we de onderlinge contacten moeen bevorderen. Dat is belangrijk.' Trots blikt hij om zich heen. 'Ja, het is mooi hier. We hebben ervoor moeten vechten. Onze verhouding met Ajax is goed. Wij hebben Ajax nodig en zij ons, denk ik.' Hij weidt uit over de vriendschappelijke contacten met de businessclub van Feyenoord. 'Nokkievol' Een paar dagen later: Ajax - Roda JC (5-0). Vooraf zit de hele ABA-lounge vol met uitbundig tafelende gezelschappen. Nokkievol, zoals Wim Bohnenn het uitdrukt. Ook de club en de tussenruimte zijn drukbezet. Vooral nu valt op dat het stropdassen-imago van de ABA niet helemaal klopt: alom staan windjacks met spijkerbroeken te kouten, of coltruien met casual regenjassen. Dé Stoop, in de historie bepaald niet altijd met Ajax geassocieerd, is er trouwens ook. In de lounge spreekt het nieuwe Ajax- bestuurslid Jaap Ellerbroek (commerciële zaken), de dinerenden toe. Sommigen van u zijn hier voor het eerst. Dan kijkt u uw ogen uit.' En, met een vleug zelfspot: 'Met je vrienden moet je altijd even slijmen... Dus, ABA-bestuur, zeer gelukgewenst met deze pachtige lounge.' Wim Bohnenn verschaft de opstellingen. Dani is geblesseerd. Aan de lies. Van een tafel met dames stijgt een joelend aaaaaaahhhh op. De (jonge) kok van restaurant De Zwethheul uit Delft, die samen met talloze medewerkers van Amsterdam Arena Culinair het voortreffelijke diner maar weer voor elkaar heeft gekregen, staat uit te blazen. Er zal nog veel werk te doen zijn in de komende jaren. Zelfs hier lijkt de ABA al uit haar jasje gegroeid. Het is snel gegaan. Vóór 1990 had het voetbal, althans in de ogen van het overgrote deel van de zakenwereld, nog niet genoeg standing om er massaal gezien te willen worden. Dat is nu een tikje anders, zo te zien. 214 A I A X AA A r. A 7 I M F AAAART/APPII 1 Q Q Q

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 214