staafincident was een zegen. De mensen zagen namelijk dat het zo niet langer kon.' Hij vertelt over het sociaal begeleidingsplan voor jonge supporters. Zegt tussen neus en lippen door dat hij, als hij tussen de supporters zit, om de gesprekken op gang te laten komen 'gewoon meeblowt'. Opnieuw sluipen gemompel en gegniffel door de gelederen. Zoiets maakt hier indruk. Van Praag praat door en trekt een gezicht of hij de opwinding niet bemerkt. Soms lijkt hij een tikje emotioneel. Het is al met al een indrukwekkend relaas: vol begrip voor de jongeren uit die andere sociale klasse, vol zelfkritiek ook, vol van dankzij ervaring gewonnen inzichten. Op gezette - en welgekozen - tijdstippen verwijst hij naar de ethiek van de mensen tot wie hij het woord richt, een andere ethiek, even respectabel als die van elke andere sociale klasse. En wat opvalt: de aanwezigen, dankzij wier jaarlijkse bijdragen overigens de seizoenkaarten van de F-side maar 325 gulden hoeven te kosten, luisteren ademloos. Zij willen graag iets begrijpen van de problematiek die het thema van de avond is. Ook bij het vragen stellen achteraf zet bijna niemand zich af tegen de jonge supporters, wier gedrag toch niet altijd ABA-vriendelijk is. Alleen één meneer vraagt: waarom toch altijd weer over die F-side? Hij krijgt te horen dat nu eenmaal iedereen veilig naar het voetbal moet kunnen en dat er met de F-side daarom op een aparte manier rekening gehouden moet worden. Dat is geen 'voortrekken'. Bovendien, voor de sfeer zijn de F-siders onmisbaar. Ze horen erbij. Toch? Een ander vraagt, zeer terzake: 'Wat kunnen wij doen?' Michael van Praag: 'Doe gewoon. Accepteer ze zoals ze zijn. En een adviesje: doe de wave eens mee...' Gelach. 'Warme hap' Het is veel later dan gepland, maar nu is het tijd voor een ander hoogtepunt: de warreme hapzoals iemand speels uitroept. Een werkelijk schitterend verzorgd buffet staat klaar. Een lange rij vormt zich. Heren met bordjes. Ook een ander soort evenementen staat bij ABA voor de naaste toekomst op de rol, vertelt Wim Bohnenn. Sommige bedrijven zijn bereid andere leden te ontvangen voor rondleidingen. Dat heeft dan weinig meer met Ajax te maken, zo lijkt het. Toch wel: Ajax is het bindmiddel waar de zakenlieden elkaar ontmoeten en, na bijvoorbeeld een rondleiding, weer zullen ontmoeten. Wim Bohnenn: 'Tussen de twee doelstellingen, Ajax steunen en zakelijke contacten bevorderen, kun je eigenlijk nauwelijks onderscheid maken.' Naast penningmeester Luuk Harrewijnen, werkzaam bij Ajax-sponsor Price Waterhouse, is er een bestuurslid speciaal belast met de portefeuille business to business-contacten'secretaris Gerard Verweij. Zijn eigen business is een drukkerij. Zelfheeft hij op de sociale ontmoetingsplaats van de ABA een achttal zakelijke relaties opgedaan, vertelt hij blijmoedig van achter het redelijk gevulde bord. Een voorbeeld? Een bepaald deel van zijn bedrijf is auto's gaan leasen bij een relatie opgedaan in de ABA club. Verweij: 'Om onderlinge zakelijke contacten te bevorderen heb je een aantal middelen. De thema-avonden, aanbiedingen, trips naar uitwedstrijden, het blad. Dat laatste gaan we vernieuwen, binnenkort verschijnt een nulnummer. Fullcolour, meer adverteerders aantrekken. Verder is er toestemming van Ajax om op de Internetsite, ónder die van Ajax dus, een ABA-site op te zetten. Trouwens, voor mij is dit een hobby. We gaan een commerciële kracht aantrekken die fulltime werkt aan het opzetten van acties, het bezoeken van bedrijven, en ga zo door.' Stani Platz Temidden van zijn vrienden en relaties zit, aan de dis, iemand die al heel, heel ver voor de term 'businessclub' was uitgevonden bij Ajax kwam: Naftali Schipper. Vroeger had hij een bekende juwelierszaak in de Kalverstraat, tegenwoordig bestiert hij een groothandel in juwelen. 'Toen ik dertien was, 41 jaar geleden, kreeg ik mijn eerste kaartje. Mijn vader was supporter van Blauw-Wit, maar al mijn vriendjes gingen naar Ajax. Naar alle uitwedstrijden ben ik mee geweest... Allemaal. Vanaf Dukla Praag in 1967, weet u nog, toen Soetekouw in eigen doel schoot. Leo Horn was bevriend met mijn vader. Via hem kreeg ik een kaartje en daarop stond Stani Platz. Ik moest op een soort heuvel staan. In de rust ben ik op de tribune bij Horn en wat gedecoreerde generaals gaan zitten maar dat vond Horn niet zo geweldig geloof ik.' Bij de ABA komt Schipper, zwager van Uri Coronel, vanaf het begin. 'Zakelijk en sociaal heb ik er veel aan te danken. We denken goed aan elkaar hier! Als ik een ABA-lid kan bevoordelen, zal ik het niet laten. Het Happy Hour, daar kwam ik in het begin wel, maar dat zag ik snel minder worden. Wat mij ook zeer bevalt, zijn de AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 213

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 213