ASPIRIN begreep in eerste instantie niet waarom de KNVB juist een week na aanvang van de tweede seizoenshelft een trainingskamp organiseerde. Volgens mij was het beter direct na de competitiestop een week weg te gaan. Maar dat was eenmaal beslist en ik heb dat geaccepteerd. Achteraf gezien, met het aantal blessures dat wij hebben, komt het niet eens slecht uit dat we een weekeinde niet hoeven te spelen. Hopelijk kunnen jongens als Dani, Litmanen en Hoekstra in die tijd herstellen.' Vanuit Afrika kwamen mooie berichten door over Benni. Zo scoorde hij liefst vier doelpunten in een wedstrijd voor Bafana Bafana in de strijd om de Afrika Cup. Olsen vindt internationale ervaring belangrijk, maar hij onderkent tevens de gevaren. 'Het is mooi voor Ajax dat Mario Melchiot en ook Casper Nelis opgeroepen zijn voor Jong Oranje. Benni doet in Afrika veel internationale ervaring op. Toch keken wij met enige bezorgdheid naar zijn vertrek. We hebben geen vat meer op hem en je moet hopen dat hij niet vergeet wat hij is. Benni is Ajax-speler, ook als hij met Zuid-Afrika voetbalt. Je hoopt dat hij na de goede prestaties en de door hem gescoorde doelpunten met extra vertrouwen terugkomt. Daar hebben wij als ploeg voordeel bij. De gebroeders De Boer en Van der Sar zijn ook opgeroepen voor Amerika en dat zijn jongens die zonder meer een professionele instelling hebben. Door hun tactisch inzicht kunnen ze zonder problemen een paar dagen voor de wedstrijd terugkomen en zo weer meespelen. Zij kennen de mechanismen.' Logische stap En dan is er nog de gang naar de beurs. Net als het andere personeel werden de selectie en de technische staf de dag na de ledenvergadering op de hoogte gebracht van de plannen. Olsen ziet de beursgang niet als een wending van 180 graden in het beleid van de club, maar als een logische volgende stap. 'Er gebeurde al veel naast het voetbal. Dat is hier te zien als je over de gangen loopt. Maar Ajax staat niet alleen; die ontwikkelingen vinden bij meerdere Europese topclubs plaats. Ajax wil bijblijven en daarom is de club naar de beurs gegaan. Toch denk ik dat de sfeer binnen de club niet zal veranderen. Dat hangt van ons af en hoe wij met elkaar 'Ik was in Georgië en tot mijn verbazing was ook het hoofd scouting van Arsenal daar aanwezig. Wat Ajax jarenlang deed, doet nu iedere club.' omgaan. De mensen zijn daarvoor zelf verantwoordelijk. Zolang iedereen, de jeugdopleiding, het kantoor of de technische staf, zorgt dat de onderlinge afstand niet te groot wordt, blijven wij één familie.' Het geld dat vrijkomt na de beursnotering wordt vooral aangewend om de faciliteiten, de jeugdopleiding en de internationale scouting nog verder te perfectioneren. Voor Olsen is ook dat proces al langer aan de gang. 'Niet alleen bij de jeugd, maar ook hier zijn veel nieuwe mensen gekomen. Ajax heeft hen mede aangetrokken omdat zij weten hoe hier wordt gevoetbald, hoe de cultuur is. Daarnaast is gekozen voor deze mensen omdat zij met goede ideeën komen. Jan Wouters en Hans Westerhof zijn daarvan voorbeelden. Na een periode van lange observatie hebben wij gezien wat beter kan, met het oog voor alles wat al perfect geregeld is. Zo is met het Bosman arrest de gehele voetbalwereld op z'n kop gezet. Jarenlang was Ajax wat scouting betreft de clubs ver vooruit. Ik was in Georgië en tot mijn verbazing was ook het hoofd scouting van Arsenal daar aanwezig. Wat Ajax jarenlang deed, doet nu iedere club. Wij moeten dat onderdeel verbeteren en op dat vlak nog scherper worden.' Maar er is meer. Zo kan de sociale begeleiding van nieuwe jongens uit verre oorden volgens Olsen beter. 'Wanneer in de historie van Ajax is het voorgevallen dat de club tien nieuwe spelers uit verschillende culturen heeft aangetrokken? Deze situatie is vrij onverwacht gekomen en het is iets waar de club mee moet leren omgaan. Hoe zoek je een goede woning voor die jongens? Wat hebben ze nodig? Hoe kan je ze helpen te leren omgaan met leeftijdsverschillen in de groep? Dit eerste jaar hebben de mensen rondom de ploeg, de begeleiding en de medische staf, dagelijks veel geleerd. Op dat vlak kunnen we nog veel verbeteren en daar werken we hard aan.' Zo draagt iedereen binnen de club zijn of haar eigen steentje bij. Morten Olsen is over zijn eigen rol vrij bescheiden: 'Mijn persoonlijke geluk in mijn voetballeven is geweest dat ik veel mensenkennis en voetbalervaring op heb mogen doen, in diverse landen. Ik wil Ajax verrijken met die ervaringen.' 20 AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 20