De blessures van Litmanen en Tobiasen en het tussentijdse vertrek van Marcio Santos en Martijn Reuser worden opgevangen zonder dat het te veel kwaliteitsverlies oplevert. Olsen: 'Dit seizoen hebben we een mengeling van nieuwe spelers en jongens die gebleven zijn. De nieuwelingen zijn heel nieuwsgierig en met een geweldig enthousiasme binnengekomen. Daardoor werden de oudere spelers aangestoken en zij dachten: met dit materiaal kunnen we wat bereiken. De spelers die bleven, zijn ongelooflijk belangrijk. Niet alleen omdat ze de club al goed kennen; zij bepalen voor een groot deel hoe de ploeg moet voetballen. Zij weten wat de Ajax- voetbalcultuur is. Of je jong of oud bent, bij een club als Ajax moet je een liefhebber zijn. Het is een betaalde hobby. Ik heb dat altijd zo gezegd. Een speler kan hier vanuit zijn hart voetballen, op een manier die de meesten willen: aanvallend. Momenteel bestaat de selectie uit 22 jongens en daar zitten nu Van der Meyde, Mensah, Knopper en Supusepa bij. In de loop van dit afgelopen jaar heeft de selectie dus een verandering ondergaan. De club heeft van het grote aantal blessures van vorig seizoen geleerd. Als je aan de top wilt meestrijden, moet je tenminste twintig heel goede voetballers hebben. Dat hebben de eerste zeven maanden onder mijn bewind getoond. Ik herinner mij de uitwedstrijd tegen Sparta die we met 5-0 wonnen, met zes jonge spelers die weinig samen hadden gevoetbald. Daaruit spreekt de kwaliteit van onze gehele selectie.' Met gepaste trots kijken de verantwoordelijken bij de jeugdopleiding naar de verrichtingen van opkomende talenten als Van der Meyde en Knopper. Olsen beschouwt het brengen van jeugdspelers als een van de goede Ajax- tradities en geeft jongelingen, waar mogelijk, een kans. 'Een jongen als Andy moeten wij geleidelijk brengen. Het juiste moment bepalen is van groot belang. Dat doe ik vooral op basis van wat ik bij de trainingen zie. In een belangrijke wedstrijd, zoals tegen PSV, kun je niet met hem in de basis starten. Vormverlies of blessures van anderen kunnen ervoor zorgen dat hij eerder en vaker wordt "gebracht". De doelstelling van Ajax blijft jonge spelers een kans te geven. Zij moeten dan wel tonen er klaar voor te zijn. Als ik zie dat een jongen mogelijkheden heeft, breng ik hem, al is het voor een half uurtje.' Waar een aantal Ajacieden in hun debuut scoorden en daardoor opvielen, speelde Andy van der Meyde behoudend. 'Gezien het moment waarop hij tegen PSV in het veld kwam is dat juist positief. De stand was 1-1 en de wedstrijd stond op zijn kiep. Hij heeft het verstandig gedaan en gespeeld naar zijn mogelijkheden; hij is niet op zoek gegaan naar eigen succes.' Mooie berichten Sommige plaatsen in de Ajax-kleedkamer blijven de komende periode leeg doordat de internationals weggaan voor oefenstages en toernooien. Het is een van de keerzijden van een succesvolle ploeg met diverse nationaliteiten. Op voor de trainer soms vervelende momenten doen nationale voetbalbonden een beroep op spelers. Olsen weet dat het niet anders is. 'Ik 'De sfeer binnen de club zal denk ik door de beursgang niet veranderen. Dat hangt van ons af en hoe wij met elkaar omgaan. De mensen zijn daarvoor zelf verantwoordelijk.' AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 19