Foto: Frans Flemelrijk wilde. Wim van Hanegen tikte zijn tegenstander Arie Haan in de eerste minuut de bal nog door de benen. De hoogmoed van Van Hanegem werd door Haan even later afgestraft middels het eerste doelpunt voor Ajax. Piet Keizer toonde de overheersing van Ajax nog het beste door na de vijfde treffer (tot stand gekomen na een schitterende combinatie) niet eens meer te juichen, maar stokstijf te blijven staan en genietend voor zich uit te kijken. Ajax was het aardse niveau even ontstegen. Na afloop, terug in Nederland, was duidelijk dat het landskampioenschap Ajax niet meer kon ontgaan. Enkele Feyenoord-supporters vonden het zelfs jammer dat Ajax 'met zulk schitterend voetbal vaak voor zo weinig publiek in Amsterdam speelt. In de Kuip zou Ajax elke keer 65.000 toeschouwers trekken,' vertelden zij de verslaggever van Het Parool Bekerfinale Ajax bediende deze Feyenoord-supporters op hun wenken. Een maand later, op 11 mei, kwam Ajax weer voetballes in de Kuip geven, nu in het kader van de KNVB- bekerfinale. Aangezien Ajax reeds kampioen was, wist tegenstander FC Den Haag dat het hoe dan ook verzekerd was van Europa-Cup-2-voetbal het seizoen erop. Dat was maar goed ook, want ondanks de nipte zege van Ajax (3-2), maakte FC Den Haag geen enkel moment enige kans op bekerwinst. Het spannendst was het nog vooraf: Ajax had zich in het normale rood-witte tenue gehesen. FC Den Haag echter liet de vertrouwde rood-groene outfit in de koffer en kleedde zich (ook) in een witte creatie. Scheidsrechter Jef Dorpmans zag het wit voor de ogen en vroeg aan aanvoerder Piet Keizer of Ajax in ieder geval zwarte kousen aan wilde trekken. Keizer liet zijn voorzitter Jaap van Praag van de tribune komen en deze wees Dorpmans er fijntjes op dat FC Den Haag toch gewoon zijn normale tenue, met groene shirts, aan kon trekken. Aldus geschiedde. Toch kon FC Den Haag de wedstrijd geen kleur geven, of het moest zijn door de felle tackles van Joop Korevaar en Dick Advocaat. Ajax hees zich na afloop Tegenover het 'catenaccio' van Inter stelde Ajax zijn superieure totaalvoetbal. Barry Hulshoff is mee naar voren gekomen en waagt een schot op doel. Op de voorgrond Piet Keizer. in witte badjassen en nam de KNVB-beker in het stadion van de grote rivaal in ontvangst. Apotheose Drie weken later volgde de apotheose in de Kuip-overheersing van Ajax. Ajax en Inter Milaan speelden er de finale om de Europa Cup 1. De Kuip was op 31 mei één en al Ajax. Acteur en Ajax-fan Ton Van Duinhoven was vooraf door het het actualiteitenprogramma AVRO's Televizier gevraagd voor een item met een fictieve Feyenoord-suppoost, die in de Kuip aanwezig moest zijn bij wéér een Ajax- wedstrijd. Getooid met een 'Stadion'-pet gaf Van Duinhoven op unieke wijze gestalte aan een verbouwereerde Feyenoord-suppoost Crooswijk die Ajax keer op keer in zijn Kuip ziet uitblinken en er nu zelfs de Europa Cup 1 (twee jaar eerder nota bene nog in het bezit van Feyenoord) komt halen: 'Als Feyenoord- personeel zijnde' moest Crooswijk ervoor zorgen dat 'de Kuip er piekfijn bij lig'. Want als dat niet zo zou zijn 'dan zouden ze natuurlijk kunnen zeggen dat we onze plicht verzaken, omdat het niet Feyenoord is dat om de Cup moet spelen, maar omdat 't, (diepe zucht) eh, omdat het een ander is, hè. Dan krijg je dat weer.' Maar één ding was zeker voor Crooswijk: 'Ze kenne mijn niet verplichten om te kijken, woensdag. Nee, ik hóef niet te kijken, ik ken d'er zo met mijn reet naar toe gaan staan.' Veel televisiekijkers trapten in de act van Van Duinhoven, die overigens in het Olympisch stadion werd opgenomen omdat Van Duinhoven geen zin had om naar Rotterdam te reizen! Na afloop van de wedstrijd (door een subliem spelend Ajax met 2-0 gewonnen), vroeg Willem Duys aan Van Duinhoven of hij voor zijn programma Voor de vuist weg nog één keer als Crooswijk op de wedstrijd terug wilde kijken. Dat wilde Crooswijk wel. Maar gelukkig voor hem en alle andere Feyenoorders is de Kuip sindsdien nooit meer zo'n 'Ajax-stadion' geweest als tijdens die paar maanden in 1972. 1 OO a a tl a a i i.i r tiA AHT/Annn <i ono

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 188