Voor de vierde maal in enkele maanden doet Ajax de Kuip aan. Dit keer, op 31 mei 1972, voor de Europa-Cupfinale tegen Internazionale. Stadion Feyenoord is één en al Ajax. minuten te vroeg een einde aan deze merkwaardige Excelsior - Ajax. Twintigduizend Feyenoord-fans dropen teleurgesteld af. De aanvoerders Piet Keizer (links) en Sandro Mazzola flankeren voor de aftrap de Franse scheidsrechter Robert Hélies. Foto: Frans Hemelrijk Uitgerekend Ajax was op 11 april 1937 in de Kuip de eerste tegenstander van Feyenoord in een officiële wedstrijd. Ajax verloor met 3-0. Tijdens de Tweede Wereldoorlog 'bewoonden' Duitse militairen enige tijd de Kuip. Feyenoord verhuisde terug naar het oude terrein aan Dordtschestraatweg. Na de oorlog is Stadion Feyenoord nog één keer in bezit genomen door een 'vijand': Ajax. De Amsterdammers speelden tussen februari en mei 1972 maar liefst vier maal in De Kuip en stelden er drie hoofdprijzen veilig. Het begon onschuldig met een uitwedstrijd tegen Excelsior op zaterdagavond 26 februari. De Rotterdammers waren vanwege een te verwachten hogere recette uitgeweken naar de Kuip. Het eigen stadion Woudestein kon slechts tienduizend toeschouwers herbergen. Nu zaten er 23.000, waarvan het merendeel bestond uit Feyenoord-fans die hoopten getracteerd te worden op een nederlaag van Ajax. Die zat er geen moment in. Excelsior legde Ajax geen strobreed in de weg. Uitblinker Johan Cruijff scoorde voor en na de rust. De 'gastheren' gingen in hun hoffelijkheid nog verder door vervolgens twee keer in eigen doel te schieten. Dick van Nierop en Bep van der Heijden benutten de buitenkansjes die Dick van Dijk hen bood: 0-4. Scheidsrechter Ben Hoppenbrouwer zag blijkbaar het ridicule van de wedstrijd in en maakte vier Hoogmoed van Van Hanegem Een kleine twee maanden later waren ze er weer, nu met zijn zestigduizenden en kijkend naar onder andere hun eigen club. Feyenoord moest op 15 april 1972 winnen van Ajax om nog enigszins in de race te blijven voor het landskampioenschap en zo het seizoen te redden. Enige weken daarvoor waren de Rotterdammers in de Europa Cup al door Benfica weggespeeld: 5-1. In de eigen Kuip ging Feyenoord met dezelfde cijfers onderuit tegen Ajax. Zelden was het klasseverschil tussen beide elftallen zo groot als deze avond. Een superieur Ajax, op het toppunt van zijn kunnen, draaide Feyenoord helemaal dol. In de 'klassieke' opstelling Stuy, Suurbier, Blankenburg, Hulshoff, Krol, Gerrie Mühren, Neeskens, Haan, Swart, Cruijff, Keizer deed Ajax met Feyenoord wat het Foto: Frans Hemelrijk AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 187

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 187