Om de tribunes te testen werden 1500 werkloze Rotterdammers ingehuurd om op de tonen van de Marinierskapel te hossen en te springen op de staantribunes achter een van de doelen. Olympisch stadion dan ook een tweede ring, waardoor in ieder geval de capaciteit van beide stadions ongeveer even groot was (60.000 toeschouwers). Opmerkelijk genoeg was het in allerijl vergrote Olympisch stadion eerder open dan Stadion Feyenoord. Dat was in juli 1937 weliswaar opgeleverd, maar de toegangswegen door de polder naar het stadion waren nog niet gereed, evenmin als de parkeerplaatsen. Een spiegelbeeld van deze situatie deed zich midden jaren negentig voor: de gerenoveerde, geheel overdekte Kuip was eerder klaar dan het stadion waarop men 'gereageerd' had: de Amsterdam Arena. Coen AAoulijn Op 27 maart 1937 werd het Stadion Feyenoord eindelijk geopend. Vanwege het Hoogstandje van Sjaak Swart in de bekerfinale tegen FC Den Haag, op 11 mei 1972 in een afgeladen Kuip. Foto: Frans Flemelrijk slechte weer kwamen 'slechts' 37.825 toeschouwers naar de openingswedstrijd Feyenoord - Beerschot. Dit aantal was overigens wel op dat moment het grootste aantal toeschouwers ooit bij een voetbalwedstrijd in Nederland. Architect Van der Vlugt was daar niet meer bij: hij overleed in 1936 toen de werkzaamheden Foto: Collectie Spelbrink nog in volle gang waren. Burgemeester Drooglever Fortuyn verrichtte de aftrap en kegelde daarbij bijna een Feyenoord-speler omver. Leen Vente maakte die middag het eerste doelpunt in het stadion. Feyenoord won met 5-2. In 1957 kreeg het stadion een lichtinstallatie, in 1972 vervingen 'kuip'- stoeltjes de laatste houten banken. Voor voetballers was de Kuip, zoals het stadion vanwege de vorm al snel genoemd werd, een schitterend stadion om in te spelen. Menige Europa-Cupfinale vond in de Kuip plaats en ook Oranje kende er zowel succes als tragiek (het bomincident tegen Cyprus in 1987). Stadion Feyenoord heeft lange tijd een schitterende grasmat gehad. De afgelopen jaren heeft het veld echter regelmatig te lijden van popconcerten en andere evenementen die in het stadion plaatsvinden. Vleugelaanvaller Coen Moulijn had een speciale relatie met Jaap Barendregt, de terreinmeester. Moulijn vroeg voor ieder duel aan Barendregt om de zijkanten van het veld een extra maaibeurt te geven. Voor de dribbelaar Moulijn was een lekker kort geknipt veld een heerlijkheid. Na afloop van de wedstrijd stak Moulijn uit dankbaarheid zijn duim omhoog naar Barendregt. Volgens de overlevering maaide Barendregt het gras twee keer extra, maar in de praktijk heeft hij dat nooit gedaan omdat Moulijn aan de suggestie genoeg had. AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 185