Foto: Collectie Spelbrink Op 22 juli 1935 sloeg Puck van Heel, aanvoerder van Feyenoord en het Nederlands elftal, de eerste paal en kon de bouw beginnen. Een jaar en een dag later werd het stadion opgeleverd. dubbeldekstribune. In Rotterdam zou een dergelijke tribune bovendien rond het hele veld gebouwd worden en niet - zoals op Highbury - slechts aan één zijde (de West Stand). Strikte functionaliteit Van Zandvliet had weinig met architectuur, maar hij wilde in ieder geval eenvoud in het Feyenoordstadion. Geen tierelantijntjes, maar strikte functionaliteit. Oftewel 'Geen woorden, maar daden'. De financiële mogelijkheden van de club waren bovendien beperkt. Van der Vlugt en Brinkman slaagden volledig in hun opzet. Het Stadion Feyenoord, opgebouwd uit glas, beton en staal, was een prachtig, 'open' stadion. Het geraamte van het stadion was goed te zien. De tribunes waren op veiligheid getest: 1500 ingehuurde werkloze Rotterdammers hadden er tegen een beloning van een sigaar en een glas jenever op en neer gesprongen, luisterend naar het muziekkorps van de Mariniers. Het beton kon het gehos gemakkelijk aan, maar over de uiteindelijke beloning lopen de verhalen uiteen. De één meende dat de jenever koffie was, terwijl de ander vond dat de koffie gemengd was met cognac. Verder waren er geen het zicht hinderende staanders. Het speelveld lag tachtig centimeter hoger dan het omringende terrein, waardoor de tribunes minder steil gebouwd hoefden te worden. Mede daardoor kende het stadion een - zeker voor een stadion van een dergelijke grootte - ongekende intimiteit. In Rotterdam vond men dat men een mooier stadion had dan in Amsterdam. Daar zat men echter ook niet stil. Aangezien de Kuip veel groter was dan het Olympisch stadion, zouden hoogstwaarschijnlijk alle interlands naar Rotterdam gaan. In 1937 verrees in het Het stadion werd al snel na de bouw in de volksmond 'de Kuip' genoemd. Op deze luchtfoto uit 1972 is goed te zien waarom. Foto: Aerophoto Schiphol i 11 AJAX MACA7INF MAART/APRIL 1998 183

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 183