Historische grond door Marcelle van Hoof Feyenoord - Ajax van 5 april aanstaande zal een speciale editie opleveren van 'De Klassieker'. Voor het eerst in de historie zullen er géén Ajax-fans in Stadion Feyenoord aanwezig zijn. Dat is des te vreemder omdat het stadion van de aartsrivaal diverse malen Ajacieden een 'thuisgevoel' heeft gegeven. Niet alleen vanwege wedstrijden van Oranje of de vaak gemakkelijke zeges die Ajax er de laatste tien jaren boekt, maar ook omdat Ajax menige prijs uitgerekend in 'De Kuip' heeft behaald. Het hoogtepunt lag wat dat betreft in de lente van 1972 toen Ajax er binnen zes weken zowel het landskampioenschap, de KNVB-beker als de Europa Cup 1 veiligstelde. Dit tot grote ergernis van Feyenoord-suppoost Crooswijk. Stadion Feyenoord voor de renovatie van 1994. Foto: Louis van de Vuurst historie van de stadions. Zo had Feyenoord als architect voor het nieuwe stadion in eerste instantie Jan Wils op het oog. Wils was de architect van het Olympisch stadion geweest en werd daarom, hoewel hij in Alkmaar was geboren, door veel Feyenoorders als een Amsterdammer gezien. En een Amsterdammer die het Feyenoord-stadion gaat bouwen? Dat kon niet, vonden Feyenoorders tijdens de ledenvergadering. Uiteindelijk kregen de Rotterdamse architecten Brinkman en Van der Vlugt de opdracht. De architecten gingen in de zomer van 1934 samen met enkele bestuursleden van Feyenoord op een studiereis langs stadions in Europa. De meeste indruk maakte de nieuwe dubbeldekstribune van Highbury, het stadion van Arsenal in Londen. Deze tribune zorgde ervoor dat alle toeschouwers, dus ook die hoger op de tribunes, kort op het veld zaten. De tweede etage diende meteen als 'dak' voor de eerste ring. De Feyenoord-delegatie - die het stadion van Arsenal al eerder op foto's had gezien - wist de architecten te overtuigen van het nut van een AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 181

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 181