kwamen, zoals Roda en Heerenveen. Als we kijken naar onze eigen resultaten, zijn er veel wedstrijden tegen zogenaamde mindere ploegen die we maar net aan hebben gewonnen. Het is niet voor niks dat PSV, met het duel tegen ons meegerekend, acht gelijke spelen heeft behaald. Dat zegt toch genoeg over de tegenstand in de Nederlandse competitie.' Klein voordeel De Europese tegenstand komt uit het oosten, waar sneeuwstormen momenteel het klimaat bepalen. Spartak Moskou kwam uit de koker als Ajax' Europese tegenstander. Olsen gaf direct na de loting aan onaangenaam verrast te zijn. Toch kan hij, om in beurstermen te blijven, handelen met voorkennis. In 1991 schakelde hij als trainer van Brondby in de kwartfinale stadsgenoot Torpedo Moskou uit. 'Het is een cliché en veel trainers gebruiken het, maar het wordt een moeilijke ronde. Een ploeg die de kwartfinale bereikt heeft veel kwaliteiten. Op dit moment zijn ze in Rusland toonaangevend en ze waren dat ook al in de Sovjet-Unie. Het is voor ons een klein voordeel dat hun competitie pas in april begint. Voor Spartak was de competitie in november vorig jaar afgelopen. Ze zitten nog in de voorbereiding. Wij spelen wedstrijden waarin het werkelijk om de punten gaat, zoals tegen PSV. Voor hen kan het een nadeel zijn dat die psychologische druk van het moeten winnen niet aanwezig is. Het duurt een tijd voordat de gezonde wedstrijdspanning terugkomt in het lichaam. Bij ons is die aanwezig.' Druk faxverkeer en vele telefoontjes naar Moskou leverden uiteindelijk duidelijkheid op omtrent de voorbereiding van Spartak. De geslotenheid van de club vindt Olsen een logisch gevolg van de politieke geschiedenis van het land. 'Het is altijd zo dat de mensen de club maken. De man die daar nu de leiding heeft, Oleg Romatsjev, is ook de trainer. Hij is geboren en opgeleid in de tijd van het IJzeren Gordijn. Zo'n mens is niet meer te veranderen en hij leidt zijn club dan ook met ijzeren hand. Er is praktisch gezien niet veel veranderd met de opening van het Gordijn en het duurt zeker een generatie voordat er iets gaat veranderen.' Olsen ziet ook overeenkomsten tussen de twee hoofdstedelijke voetbalclubs: 'Spartak heeft eenzelfde traditie als Ajax. "Spartakianen" horen dat niet graag, maar ze zijn het Ajax van Moskou. Een grote club die altijd in de top meedoet. De laatste zes jaar zijn ze vijf maal kampioen geworden. Zij hebben een uitstekende jeugdopleiding en zij spelen voetbal voor het oog; aantrekkelijk voetbal. De Russische nationale ploeg wordt al jaren gedomineerd door Spartak-spelers. Bij Ajax is dat net zo. Het worden duels tussen twee oude clubs met traditie, en dat is mooi.' Drie-eenheid Een woord dat verankerd is in het idioom van Morten Olsen is mentaliteit. Technisch vernuft, tactische discipline en een juiste wedstrijdmentaliteit zorgen voor een drie eenheid waarmee niet alleen het Rode Gevaar in Europees verband bestreden kan worden. Olsen hamerde vanaf zijn komst naar Amsterdam op het belang van een 'Het is niet voor niks dat PSV acht gelijke spelen heeft behaald. Dat zegt toch genoeg over de tegenstand in de Nederlandse competitie.' goede instelling. Tot nu toe is hij niet ontevreden. 'De mentaliteit van de spelers is het hele seizoen goed geweest. Wij hebben punten puur op basis van goede wedstrijdmentaliteit behaald. Van een prof verwacht ik altijd discipline, concentratie en de wil om te winnen. Die instelling moet aanwezig zijn. Dat hij dan soms slecht voetbalt, kan gebeuren bij mensen van vlees en bloed. Het zijn geen robots en dat moeten we accepteren. Maar de basis, de stabiele factor, is de wedstrijdmentaliteit. Anders kun je nooit iets bereiken. Goede mentaliteit is een eigenschap, maar is ook aan te leren. Tijdens trainingen kan mentaliteit op verschillende manieren worden bijgebracht. Er wordt niet alleen specifiek getraind op technisch en tactisch gebied, ook het kweken van mentaliteit is een onderdeel. Niet alleen verbaal is mentaliteit te forceren. De speler merkt er vaak niets van; de vorm van de oefenstof maakt dat de speler denkt: ik wil niet verliezen. Dat gaat dan automatisch.' Een mooi voorbeeld van mentale oefenstof was een doordeweeks partijtje tussen Ajax 1 en Ajax 2. Op het trainingsveld speelde jong tegen oud, onder toeziend oog van gelegenheidsscheidsrechter Bob Haarms. De jeugdigen van Ajax 2 wonnen en zetten hiermee onbewust hun collega's van het eerste weer met beide benen op de grond. Betaalde hobby Olsens keuze voor een brede selectie blijkt om meerdere redenen een gouden greep. AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 17

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 17