Ole Tobiasen (Denemarken, Ajax) en Tomas Galasek (Tsjechië, Willem II). Curovic, Perovic; bij Groningen loopt de Argentijn Bombarda, bij NAC de Amerikaan Stewart, bij Willem II zit een heel nest Finnen, bij De Graafschap een zekere Ibrahim, van wie ik niet eens weet waar die vandaan komt, maar in elk geval niet uit Nederland. En wat wij bij Ajax doen, slaat natuurlijk ook helemaal nergens op. Een Georgiër, Denen, Nigerianen, Zuid-Afrikanen, we schijnen zelfs een Portugees ventje onder contract te hebben, en nu hoorde ik laatst ook dat die Litmanen uit een ander land komt. Waarom wordt mij nooit iets verteld? Wat is dat voor scheefgroei? Hoeperdepoep zat op de stoep Waarom geen gewone Nederlandse jongens, met Nederlandse namen. Kijk eens naar de eerste opstellingen van het Nederlands elftal uit het begin van deze eeuw. Ik noem een Boelmans ter Spill van HFC, een Gleenewinkel Kamperdijk van HBS, een Van Hecking Colenbrander van Velocitas, een Van Breda Kolff van HW, ach, wat een namen, wat een heerlijk vaderlandsgevoel krijg je ervan als je ze terugleest. En later in de jaren vijftig, van hetzelfde laken een pak: een Lenstra van Heerenveen, een Rijvers van NAC, een Clavan van ADO, een Terlouw van Sparta, heerlijk, heerlijk! Dat ons nationale team in die tijd zelfs van de Ierse Vrijstaat een pak slaag kreeg, en door mededwergen als Zuid-Slavië, Finland, Saarland en Luxemburg de tribunes op werd gespeeld, ach, dat mocht geen naam hebben, het ging toen nergens om. En dat moet nu ook maar weer gebeuren: het moet weer nergens meer om gaan. Gewoon gezellig wat potjes voetballen met Hollandse jongens van stavast. Niks geen buitenlanders meer, die gaan maar weer gewoon terug naar waar ze vandaan zijn gekomen. Het Nederlandse voetbal moet weer voor de Nederlandse voetballers zijn. En al zouden alle Nederlandse clubs elk seizoen in de eerste ronde van de diverse Europa Cups worden uitgeschakeld, en al zouden we ons nooit meer kwalificeren voor een EK of een WK, so fucking what Nederlandse namen willen we weer zien, namen die op spandoeken passen en waar je leuke liedjes op kunt maken. Probeer maar eens op de wijs van Hoeperdepoep- zat-op-de-stoep een rijmpje met Arveladze te maken. Gaat je van je levensdagen niet lukken. En zeg nou eerlijk: Sunday Oliseh olé olé olé, wat ik pas nog in de Arena hoorde, dat klinkt toch ook voor geen meter, daar zit toch geen enkel Nederlands woord bij? Nee, er moet wat gaan veranderen in Nederland. We moeten terug naar hoe het was. Alle resultaten moeten ondergeschikt worden gemaakt aan het nationale gevoel. We moeten weer net als in de jaren vijftig warm lopen voor wedstrijden als Tubantia - Rigtersbleek, Helmondia '55 - Stormvogels en NO AD - Enschedese Boys. Als we niet oppassen met al die buitenlanders gaan er straks een heleboel Nederlandse clubs in grote Europese topcompetities spelen. Dan heb je elke veertien dagen in Rotterdam, Eindhoven, Arnhem, Amsterdam en waar al niet wedstrijden als Feyenoord - Real Madrid, PSV - Penarol, Vitesse - Manchester United en Ajax - Boca Juniors. Vreselijk, ik moet er niet aan denken. Van Seggelen en al die andere mensen die veel meer verstand van voetbal hebben dan ik, ga door met de strijd, doe wat aan die buitenlanders, help het Nederlandse voetbal er weer bovenop, ik reken op jullie! AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 162