startte voortvarend. RKC en Roda JC kregen te maken met een tot op het bot gemotiveerde ploeg. Voor Olsen zijn de drie ijzers in het vuur - de Amstel Cup, het kampioenschap en de UEFA Cup - een voordeel: 'In de competitie moeten wij de eerste plaats verdedigen. Dat doel alleen al is eigenlijk reden genoeg om gemotiveerd te zijn. Daarnaast doen we nog mee in de nationale en een internationale beker. Dat zijn ook grote uitdagingen.' De Deense oefenmeester gaf na Ajax - Roda JC expliciet aan ambities te hebben in het toernooi om de Amstel Cup. Voor hem wordt het belang van een prijs niet uitgedrukt in het gewicht aan edelmetaal. 'Ik denk dat de nationale beker in veel landen wordt ondergewaardeerd. Voor de subtoppers is het de kortste weg naar Europees voetbal. Voor sommige topclubs is het minder belangrijk, ik bedoel daarmee de ploegen die strijden voor een plaats bij de crème de la crème, in de Champions League of de UEFA Cup. Maar ik vind de uitstraling die bijvoorbeeld de Engelse beker heeft geweldig. Als je de finale bereikt van zo'n nationale beker is dat iets speciaals, of je nu bij Ajax of bij Roda speelt. Die bokaal moet een prestigeobject zijn en het winnen een belangrijke doelstelling. Dat geldt in ieder geval voor ons. Een bekerfinale moet een instituut zijn, net als Ajax een instituut is. Het is een traditie en tradities maken het leven mooi, ook in het voetbal. De clubs zelf geven aan hoe belangrijk zo'n traditie is.' Opgejaagd wild Ambities in de Nederlandse competitie hoeven in Amsterdam niet uitgesproken te worden. Ajax is, een paar uitzonderlijke jaren daargelaten, van nature een titelkandidaat. Na de zwaarbevochten puntendeling in Eindhoven zien velen de schaal in het kielzog van de Philips-top naar Amsterdam verhuizen. Morten Olsen wacht liever nog even af. 'Ik ben een realist. In mijn job moet ik dat ook blijven. De ploeg moet scherp blijven trainen en scherpte houden voor elke wedstrijd. Als dat gebeurt, zijn wij de beste ploeg. Wanneer die scherpte gaat ontbreken, worden wij opgejaagd wild. Wij staan op de eerste plek en alle tegenstanders gaan proberen onze positie aan te tasten. Ze zijn op jacht en proberen ons te verwonden. Voor Ajax is dat gelukkig geen uitzonderlijke situatie. Topvoetbal vandaag de dag vraagt een bepaalde instelling van de gehele organisatie, niet alleen van de spelers. Na een gewonnen wedstrijd kun je genieten, maar de volgende dag sta je op en moet je de vraag stellen: wat is de volgende tegenstander? Het is gevaarlijk als dat niet meer zo is. Als we nu verzwakken redden we het niet, ondanks alle kwaliteit. Dat mag dus niet gebeuren.' Steeds vaker wordt gezegd dat Nederland gaat lijken op Schotland, waar twee clubs de dienst uitmaken. Denigrerend spreekt men van een Mickey Mouse-competitie. Dat beeld is volgens Olsen niet helemaal correct. 'Toen ik als buitenstaander de Nederlandse competitie volgde, zag ik dat de drie toppers de dienst uitmaakten en dat er ieder seizoen nieuwe subtoppers 'Spartak heeft eenzelfde traditie als Ajax. Ze zijn het Ajax van Moskou. Een grote club die altijd in de top meedoet.' AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 15