Fntn- Yvnnnp Wittp Britha: 'We zijn trots op hem, dat hij dit binnen tweeënhalf jaar heeft bereikt. Hij is zonder te mopperen weer naar school gegaan. En hij heeft zich sociaal goed ontwikkeld. Als wij hem iets vragen, doet hij dat ook. Wij moesten aan hem wennen en hij aan ons.' Brutil heeft koffie gehaald. John neemt een slok en zegt dan: 'Brutil heeft een duidelijk doel voor ogen. Hij weet wat hij wil bereiken en weet wat hij moet doen om dat te bereiken. Een straatleven leiden kan altijd nog als je ouder bent. Als je jong bent moet je knokken. Dat is wat hij heeft gedaan.' Volgend jaar begint Brutil Hosé aan een volgende fase in zijn leven. Hij moet helemaal onderaan in het tweede beginnen. Een tijdje terug werd hij in de keuken gepoort door Michael Reiziger, die even over was uit Barcelona. 'Ik was niet scherp,' verdedigt Brutil zich. Voor wie zijn Britha en John als Brutil later tegen Michael zal spelen? 'Het maakt mij niet uit voor wie ik ben. Als ik later maar een eigen kamer krijg in zijn penthouse in Madrid,' zegt John, en hij kijkt naar Brutil. De Ajax zoekt nieuwe gastgezinnen. Wie daarvoor in aanmerking wil komen, wordt vriendelijk verzocht een briefje te sturen naar AFC Ajax, t.a.v. Ikey Waas, Postbus 12522, 1100 AM Amsterdam. toekomst. John en Britha willen dat Brutil na de IVBO in ieder geval een cursus Engels gaat volgen. Voor als hij later eventueel over de grens gaat spelen. 'Ik ga Spaans leren,' is het antwoord. Brutil Hosé heeft zijn toekomst al uitgestippeld. Hebben Britha en John Reiziger dat ook als gastgezin? 'Ton Tielenburg vroeg laatst of we na Brutil door wilden als gastgezin. We weten het niet. Misschien nemen we er nog wel eens een die op stage is, niet een om te blijven.' Britha wil nog een kanttekening plaatsen bij het in huis nemen van jonge voetballers, een punt dat Eveline Kok ook al aansneed. 'Ik zou meer van de achtergrond van die jongens willen weten. Waar komen ze vandaan, hoe was de gezinssituatie thuis? Dat soort dingen. Dan kun je nog beter inspelen op de situatie hier. Soms weten ze bij Ajax alleen hoe goed hij kan voetballen, meer niet. Hoe meer je weet, hoe beter je zo'n jongen kunt laten wennen.' Consequenties Ton Tielenburg en Ikey Waas zijn nog steeds op zoek naar nieuwe gastgezinnen. De gezinnen moeten zich wel goed realiseren dat iemand in huis nemen consequenties met zich mee brengt. Je moet je leven erop afstellen, erop willen afstemmen. Ton Tielenburg kan niet genoeg de nadruk leggen op de serieuze kant van het verhaal. 'Dan staat er een twaalfjarig Afrikaans jongetje op slippertjes in de sneeuw op Schiphol. Met andere normen en waarden. Daarmee omgaan legt een claim op je, dat mag niet onderschat worden.' Er zitten leuke, maar ook minder leuke kanten aan. Ikey Waas: 'We hebben een Russisch jongetje van dertien jaar gehad, dat hier vier weken op stage zou komen. Na twee dagen werd hij al afgetest. Dat is niet leuk voor die jongen, maar ook niet voor dat gezin. Die mensen kregen te maken met een zwaar teleurgesteld jongetje. Je wordt er ook niet rijk van. De gastgezinnen krijgen een kostendekkende vergoeding. En ze mogen natuurlijk naar alle thuiswedstrijden van Ajax.' Ton Tielenburg drukt het nog eens gevoelig uit: 'Als gastgezin hoor je bij de Ajax-familie. Je hebt wel een talent in huis. Anders werden die jongens niet naar Amsterdam gehaald.' 152 AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 152