onderwijs volgt hij nog niet. Hem interesseert eigenlijk alleen Ajax. Als hij hier slaagt dan is hij iemand in Ghana.' Yakubu weet inmiddels feilloos met de afstandsbediening van de tv om te gaan. Hij zoekt op teletekst de uitslagen van de Afrika Cup. Ghana zit er nog in. Op een schema worden de uitslagen bijgehouden. Yakubu Abubakari heeft geregeld contact met de andere Ghanezen in Nederland. Christian Gyan van Feyenoord belde hem laatst op, of Yakubu hem had zien voetballen in het eerste van Feyenoord. Ze hebben eikaars nummer. 'Hij kan dan in zijn eigen taal praten. Na zo'n telefoongesprek is hij heel vrolijk,' zegt Eveline. En af en toe zien ze elkaar ergens, dat gaat via de zaakwaarnemer. In huize Kok heeft Yakubu een eigen kamer. Behangen met Ajaxposters. Blind en Seedorf zijn de grote voorbeelden. Het is er netjes, en aan de wand hangt een koekoeksklok. 'Die zag hij eens op televisie, en hij moest daar onbedaarlijk om lachen. Toen Yakubu in Ghana zat, hebben we er een voor hem opgehangen. Hij had het geloof ik niet helemaal in de gaten, maar toen dat vogeltje er voor het eerst uitkwam, schrok hij zich rot.' Adrie moet erom lachen. Yakubu ook. Eveline: 'Toen hij naar Ghana was, ben ik op zijn kamer gaan kijken. Ik wilde zien hoe hij die had achter gelaten. De kamer zag eruit als een kamer waar iemand weer naar terugkeert, gelukkig.' Discipline Ook Brutil Hosé heeft zijn eigen domein. De achttienjarige spits van Ajax Al woont al tweeënhalf jaar bij de familie Reiziger. 'Alle kinderen waren het huis uit. Het was een beetje stil. En ik miste de Ajax- omgeving nadat Michael naar AC Milan was vertrokken,' aldus John Reiziger, gepensioneerd werknemer van de KLM. Britha Reiziger, pedicure en schoonheidsspecialiste, is het daarmee eens. De Ajax-achtergrond was reden genoeg voor Ton Tielenburg en Ikey Waas om een speler bij de familie Reiziger onder te brengen. Brutil komt van Curasao. Hij woonde tot tweeënhalf jaar geleden bij zijn zus in Den Helder. Dat ging niet goed. 'Hij ging niet meer naar school. Zijn leefsituatie was niet om over naar huis te schrijven,' zegt Britha. 'Hier moest hij weer die regelmaat oppakken. Op tijd opstaan, ontbijten, op tijd de deur uit naar school, klaar staan als het Ajax-busje je komt halen voor de training. Aan die discipline moest hij de afwassen, gaat mee naar familie, heeft meegeholpen met de verhuizing van mijn schoonouders. Stond hij daar gewoon behang af te krabben. Nee, het is geen opgave. Wij weten hoe en wat een sporter denkt. Wat hij voelt.' Adrie staat op om frisdrank in te schenken. Eveline vraagt of Yakubu nog steeds niet wil eten. 'Je bent toch zorgzaam,' zegt ze. 'Het enige nadeel is dat we bijna niets weten van zijn thuissituatie. Daarom hebben we hem gevraagd foto's mee te nemen uit Ghana. Daar hebben we een collage van gemaakt en die hangt in zijn kamer. Yakubu had een beetje heimwee toen hij in januari weer in Nederland was. Natuurlijk mist hij zijn familie, maar zijn wil om te slagen is groter.' Foto: Yvonne Witte Foto: Louis van de Vuurst Cultuurschok En dan de cultuurschok. Yakubu keek zijn ogen uit toen hij zag dat er hier geld uit de muur kwam. Dat je overal kunt telefoneren. Toen hij een cd-speler wilde kopen, kon hij niet besluiten welke. De keus was te groot. En kiezen was hij niet zo gewend in Ghana. 'Daar moet je hem dus ook mee leren omgaan. Alleen met de bus of metro gaan, in zijn eentje batterijen gaan kopen zonder dat Adrie of ik daarbij zijn. En hij volgt lessen Nederlands. Hij pakt het goed op, moet ik zeggen. Meer AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 149