Ajax. Bijvoorbeeld een aantal trainingen overslaan en/of niet spelen. Dat werkt goed, volgens Ikey Waas. Tot nu toe moeten de spelers tot hun achttiende verplicht met een opleiding bezig zijn, en als het kan een diploma halen. Hoe ver kun je daarin gaan, hoe ver gaat de verantwoordelijkheid? 'Als een speler echt niet meer wil studeren, houdt het toch een beetje op. Ajax is uiteindelijk een voetbalclub die wil profiteren van voetbaltalent. Gelukkig zijn er genoeg spelers die weet hebben van een loopbaan na het voetbal. Er worden veel diploma's gehaald bij Ajax.' Dertien busjes Ajax is ook befaamd om zijn scoutingsapparaat. Veel voetballers komen niet uit Amsterdam. Dagelijks rijden dertien busjes door stad en land om de spelers bij school op te halen, en na de training weer thuis af te leveren. Aanvankelijk was dat in een straal van zestig kilometer rond Amsterdam. Dat is niet meer zo. Talent is niet alleen te vinden in en rond Amsterdam. Al-speler Andy van der Meyde, al gedebuteerd in het eerste, woonde in Arnhem. 'De eerste gedachte van Ajax is, dat we talent uit Assen of Maastricht onder moeten kunnen brengen. En Ajax wilde die jongens heel duidelijk niet in een internaat plaatsen.' Ton Tielenburg legt uit waarom. 'Die jongens horen in een eigen omgeving thuis. Die moet je niet uit hun milieu halen en in een andere omgeving plaatsen. Ze horen gewoon in een thuissituatie. Dan kom je automatisch bij het gastgezin. Wij hebben ook geleerd. De eerste opzet was jeugdige contractspelers, vooral die van buiten Nederland, in een hotel onder te brengen. Dat was geen gezonde situatie. Die jongens hangen daar maar een beetje rond. Er is geen sociale controle.' Ook Ajax contracteert, mede als gevolg van het Bosman-arrest, spelers op steeds jeugdiger leeftijd. Uit Ghana, Rusland, Zuid-Amerika, noem maar op. Die zet je niet in een hotel. Maar hoe kom je aan gastgezinnen? Ikey Waas: 'In 1995 heeft Co Adriaanse, die toen hoofd jeugdopleidingen was, een spotje gemaakt dat op AT5 is uitgezonden. Gastgezinnen gevraagd, was de strekking van dat spotje. We kregen een achttiental reacties. Vervolgens zijn Ton en ik bij die gezinnen langs geweest en hebben we er zes geselecteerd. We hebben gekeken naar contactuele eigenschappen, of ze Ajax een warm hart toedroegen. En of ze er zeker van waren een kind in huis te willen nemen. Je moet daar goed over hebben nagedacht. Je neemt geen huisdier dat je weer weg kunt doen als het je niet bevalt.' Sportachtergrond Een van die gastgezinnen is de familie Kok uit Osdorp, bestaande uit moeder Eveline, vader Adrie en de anderhalf jaar oude zoon Jesper. Sinds oktober 1997 hebben zij de zestienjarige Ghanees Yakubu Abubakari in huis. Wat beweegt twee mensen van Foto: Louis van de Vuurst begin dertig zich op te geven als gastgezin? 'We hebben allebei een sportachtergrond. Ik ben bondscoach van de kunstzwemsters geweest,' zegt Eveline, 'en Adrie heeft triatlons gedaan, de Elfstedentocht gereden. We zijn sportgek, en uit ervaring weten we hoe belangrijk het is dat je je naast de sport lekker voelt, in een prettige omgeving. Ik denk dat wij wel kunnen aanvoelen hoe een jongen uit den vreemde zich voelt in een ander land. En wij wilden een thuis zijn voor iemand die in een heel andere cultuur terechtkomt. Wij willen hem de kans geven te slagen in wat hij wil. Bovendien zijn we natuurlijk Ajax-fans.' 'Over twee jaar wil ik in de Arena spelen.' Duidelijke taal van Yakubu. Hij is net thuis van de training en ploft neer op de bank. AJAX M A O A 7 I N F MAART/APRII 1998 145

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 145