Gastgezinnen Een thuis voor talenten door Maarten Moll Brutil Hosé loopt zingend door het huis en schenkt koffie in. Yakubu Abubakari heeft een trui die ze bij Ajax mooi vinden. 'Gemaakt door mijn moeder/ zegt hij als hij ermee gecomplimenteerd wordt. Twee jonge Ajacieden die het naar hun zin hebben bij hun gastgezinnen. De gastgezinnen, een onderbelicht, maar uiterst belangrijk onderdeel van AFC Ajax. Dat Ajax als opleidingsinstituut voor voetballers een aparte plaats inneemt in de voetbalwereld is genoegzaam bekend. Wat niet iedereen weet is dat de club naast de trainingen en wedstrijden ook anderszins aandacht besteedt aan de jeugdspelers. Zo is er sinds 1976 de studie- begeleidingscommissie, opgericht nadat was gebleken dat sommige jeugdspelers de combinatie voetbal en school niet goed aankonden. 'Ouders hebben vaak oogkleppen op,' zegt Ikey Waas. De gepensioneerde leraar is 142 coördinator van de studie- begeleidingscommissie. 'Vader en moeder willen dat hun zoon Johan Cruijff II wordt. Ze houden niet in de gaten hoe het met hun kind op school gaat. Dat is niet goed. En als die jongens het bij Ajax niet redden, is de kans groot dat ze in een gat vallen.' In het begin ging het er vrij amateuristisch aan toe. In een hoek van de persruimte, of aan een tafeltje in het restaurant hielpen vrijwilligers de jeugd van Ajax met hun huiswerk. 'Ajax was de eerste club die dat deed. De club voelde zich verantwoordelijk AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 voor dat deel van de opvoeding.' Ton Tielenburg, lid van de studie- begeleidingscommissie, houdt zich, naast zijn baan bij de Sociale Dienst van Amsterdam, ook bezig met de begeleiding van gastgezinnen. Dat komt later. Eerst legt hij uit hoe Ajax tot het plaatsen van voetballers in gastgezinnen is gekomen. 'Die huiswerkbegeleiding was redelijk vrijblijvend. Dat veranderde toen het voetbal en alles wat daaromheen hangt veel professioneler werd. Eind jaren tachtig gingen ook de jeugdelftallen meer trainen. Fntn- Yvnnnp Witfp

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 142