voetbalbloed door de aderen stroomt en van wie de bloedlichaampjes ondertussen duidelijk de clubkleuren vertegenwoordigen. Het is dan lastig helemaal los te komen van het trainersvak, maar als liefhebber van het spelletje maalt hij daar niet om. Van de spelers verwacht hij dat ze de onderbreking nuttig besteden, zonder zich ongeremd te laven aan alle geneugten van het leven. 'Het kan niet zo zijn dat, na een periode van ruim twee weken rust, we weer moeten beginnen vanaf nul. Dat we weer helemaal fysiek moeten gaan opbouwen zoals in de zomer. Door zo'n lange winterstop zijn er in een seizoen eigenlijk twee voorbereidingen: één in de zomer en één in de winter. Naast het trainen om fysiek weer topfit te worden is de winterstop geschikt om tactische en technische onvolkomenheden te verbeteren of te repareren. Door de hoge druk tijdens het seizoen, met soms drie wedstrijden per week, komen we aan dat soort zaken in de training niet toe. Hopelijk kom je voor de competitie weer begint tot de conclusie: zo gaan we het doen.' Door de goede ervaringen van Ajax uit het verleden en op aanraden van onder anderen Bob Haarms werd in januari een trainingskamp op Griekse bodem belegd. Op de grond waar de mythologische held met dezelfde naam 440 jaar voor Christus streed, bevindt zich heden ten dage het complex van Panathinaikos. De gastvrijheid van de plaatselijke bevolking, de beslotenheid van het terrein, de perfect verzorgde accommodatie en het prettige weer zorgden voor goede werkomstandig heden. Twee keer werd er in wedstrijdverband gespeeld. Eerst werd er gewonnen van de semi-profs van FC Marko. In het tweede duel was de voorbeeldige gastheer even tegenstander Panathinakos won. Olsen onderbouwt het werkbezoek aan Griekenland als volgt: 'Vooraf kiezen we allereerst voor een bepaald land met een goed klimaat. Dat was dit keer met deze winter hier misschien niet nodig, maar dat weet je nooit op voorhand. Je wilt daarnaast niet te lang weg zijn van de familie. Dat heeft iets te maken met de Nederlandse mentaliteit. Italianen bijvoorbeeld gaan drie weken weg en dat is dan geen probleem. Nederlanders willen toch minder lang van huis zijn. Verder moeten de accommodatie, het veld, het hotel, het eten goed zijn en de mensen vriendelijk. De mensen van Panathinaikos hebben ons ontvangen als ware Ajax een zusterclub. Ik vind het fantastisch dat er in de kille voetbalwereld, waar de concurrentie zo groot is, zoiets bestaat.' Sterke sparringpartners Na terugkomst in Nederland zette de ploeg de volgende fase van de voorbereiding in. Trainingen op het inmiddels vertrouwde veld naast de Arena werden afgewisseld met twee korte verblijven in Duitsland. Het Bayer Leverkusen van Eric Meijer en Jan Heintze werd overtuigend afgeserveerd, waarna het verlies tegen VfB Stuttgart de 'Het is niet voor niks dat PSV acht gelijke spelen heeft behaald. Dat zegt toch genoeg over de tegenstand in de Nederlandse competitie.' spelers van Ajax weer met beide benen op de grond zette. De laatste opponent, Monaco, verscheen in eigen land niet op volle oorlogsterkte. Toch was de winst op de Franse kampioenen vertrouwenwekkend. Het uitzoeken van geschikte 'sparringpartners' is geen gemakkelijke opgave: 'Veel keuzemogelijkheden zijn er wat de tegenstanders betreft niet. Er zijn competities waar wordt doorgespeeld. Dan blijven alleen de landen over waar een winterstop is. Van de vijf clubs waren vier echte toppers. Panathinaikos is momenteel eerste in Griekenland. De overige tegenstanders waren allemaal kwartfinalisten in de Champions League. We zitten nu Europees in de kwartfinale. Dan hebben wij twee mogelijkheden. Als we voor tegenstanders kiezen waarvan wij alles winnen, zegt iedereen: een fantastische voorbereiding. Maar wij willen tegenstanders die meevoetballen. Dat wil zeggen, ploegen die ook graag winnen tegen Ajax in plaats van clubs die tegen ons niet wensen te verliezen. We hebben niets aan clubs die opkijken tegen "het bolwerk Ajax".' De combinatie van noeste trainingsarbeid en oefentegenstanders van formaat bleek een heilzame werking te hebben en Ajax AIAX MAC. A7INF MAART/APRII 1998 13

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 13