is mijn wereld. Ik heb er een hekel aan als mensen van buiten daar proberen te komen door hier contacten te leggen. Gelukkig kunnen we de meesten, op een enkeling na, buiten de deur houden.' Begin jaren tachtig stond hij zelf aan de wieg van het zaterdagvoetbal, samen met onder meer Hennie Henrichs, Arie van Eyden en Jan Buskermolen. 'Niet alleen wilden we als oudere spelers graag op zaterdag voetballen, maar ook was de zaterdagafdeling bedoeld om kader te creëren: jeugdleiders, trainers en andere functies binnen de vereniging. Veel leiders van nu komen uit de zaterdag, dus die opzet is geslaagd.' De zaterdagafdeling zou vervolgens ook een verlengstuk worden van de jeugdopleiding van Ajax, maar dat is minder uit de verf gekomen. 'Vanuit de zaterdag 1 direct een contract krijgen is vrijwel onmogelijk. Veel A-junioren krijgen al een contract voor twee tot vijf jaar en spelen dan automatisch in het tweede elftal. Maar doorstromen naar het eerste elftal via een omweg zou wel kunnen. Als bijvoorbeeld Dennis Gerritsen, die eerst bij NAC onder contract stond en nu voor De Graafschap speelt, het goed doet bij zijn club, waarom zou hij dan niet bij Ajax terecht kunnen komen? En in de zaterdag 1 zijn voldoende mogelijkheden om door te stromen naar een profclub - of anders naar een goede hoofdklasser.' Hoofdklasse Als het een beetje meezit, kunnen de spelers die in het hoogste zaterdagelftal blijven spelen volgend seizoen eveneens in de hoofdklasse spelen. 'Ik hoop echt dat we promoveren, want onze periode in de hoofdklasse is toch de mooiste tijd geweest. De meeste jongens beseffen nu nog niet hoe fantastisch dat is. Als Ajax ga je dan op bezoek bij gerenommeerde clubs, maar die kijken toch tegen je op. Vanwege het shirt, vanwege de naam Ajax. Zelf zijn de jongens ook onder de indruk als er ineens drieduizend man op de tribune zitten. Ze komen tegenover echte routiniers staan. Vaak kijken ze eerst de kat uit de boom, maar langzamerhand zie je ze in zo'n wedstrijd groeien. Ze willen toch wat neerzetten en niet afgaan. Dat is schitterend om te zien.' Om echt een rol van betekenis te kunnen spelen in de hoofdklasse moet er volgens Cees Boot nog wel wat veranderen in het team. 'Binnen deze groep ontbreken een paar routiniers, die het team meer in balans zouden moeten brengen en beter zouden kunnen laten voetballen. Twee tactische leiders binnen het veld, bij voorkeur in de as. Maar als die niet komen, moeten ze maar opstaan, al zijn ze achttien jaar.' Hij heeft al eens het idee geopperd om de spelersgroep een keer te onderwerpen aan een ouderwetse Bobby Haarms-training. 'Zo'n training dat ze na afloop kruipend van het veld komen. Dit is een groep met heel veel kwaliteiten, maar soms heb ik wel eens het gevoel dat ze met de handrem erop spelen. Ze missen - op een enkeling na - net dat laatste stukje. Dat willen winnen ten koste van alles. Misschien zou zo'n 'Bobby-training' dat naar boven kunnen brengen. Dat laatste stukje dat ze ook nodig hebben om betaald voetbal te halen.' 134 AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 134