'Het kwam herhaaldelijk voor dat ik als linksback op de rechterkant terechtkwam. De afspraken over mannetjes overnemen waren er nog niet.' zo hoog mogelijk spelen, dat is duidelijk. Ik zal niet zeggen dat ik er nog niet klaar voor ben, maar ik wil niet op de zaken vooruit lopen. Ik ben pas eerstejaars in het tweede. Ik moet gewoon blijven voetballen.' Vooruit, deze clichés mogen. In zijn vrije tijd tennist Tim de Cler veel. Altijd gedaan, maar hij heeft nooit op een club gezeten. Tk speelde geen competitie, maar meestal won ik van jongens die dat wel deden.' Omdat hij niet heel serieus tenniste hoefde hij ook geen keuze te maken, zoals bijvoorbeeld Boris Becker dat wel moest doen. Zodra De Cler voet zette op het Lugdunum-terrein was hij verloren. Het heeft hem bij Ajax gebracht. 'Als ik met vrienden ga stappen, kom ik wel eens jongens tegen die zeggen: "Linksback, wat is dat nou? Dat kan ik ook wel!" Het is niet eens de moeite om dan te antwoorden. Piep jij maar lekker een eind raak, denk ik dan, en loop verder.' De linksback als zielepootje van de klas. Het zal De Cler een zorg zijn. Voetballen doe je met z'n elven. Hij heeft een basisplaats en kan eventueel ook nog op het middenveld spelen. En bijna alle linksbacks van Ajax halen het Nederlands elftal. Tim de Cler staat op, over een half uur begint de training. Jan Wouters is streng geworden wat te laat komen betreft. In het begin van het seizoen moest er nog op taart getrakteerd worden als dat gebeurde. Wouters kwam de taart de neus uit. De eerst volgende laatkomer krijgt de hoogst mogelijke boete, liet hij toen weten. Juist, De Cler was de klos. In de auto van broer Henk komt hij sinds het behalen van zijn rijbewijs naar de training. Spelers met een B-contract krijgen geen auto van de zaak. 'Het regende heel hard, de weg zat helemaal vol. Te laat dus. Vijfhonderd gulden boete. Dat was wel even slikken, daar was ik een tijdje ziek van. Toch een hoop geld.' En weg is hij. Wouters leer, gaat in het veld eigenlijk vanzelf goed.' Door zijn spel heeft hij zich ook bewezen in de groep. 'Toen ik in de C2 kwam, zaten daar allemaal bijdehandjes die mijn Leidse r gingen nadoen. Heel drukke baasjes. Ik ben van mezelf vrij bescheiden en rustig. Af en toe moet je toch van je afbijten. Dat deed ik dan ook. Maar het mooiste is het natuurlijk om dat met je spel te doen.' Wanneer Ajax 2 aan een wedstrijd begint, krijgt de ploeg bijna altijd te maken met een tegenstander die maar met twee spitsen speelt. Hoe lost de verdediging van Ajax 2 dat op? Tim de Cler legt uit. 'In het begin liepen we als kippen door elkaar. Het kwam herhaaldelijk voor dat ik als linksback op de rechterkant terechtkwam. De afspraken over mannetjes overnemen waren er nog niet. Wouters vond dat geen prettig gezicht, een linksback op rechts. Toen zijn er op de training afspraken gemaakt. Als we nu zien dat we twee spitsen krijgen, schuift één man uit de achterhoede door naar het midden. De backs nemen dan een man, die bij het switchen door de ander wordt overgenomen.' Concurrentieslag Tim de Cler kijkt niet graag vooruit. Toch, als Danny Blind volgend jaar stopt met voetballen, en als Frank de Boer doorschuift naar het midden... Tom Sier is dan de enige linksback. Kan, wil De Cler die concurrentieslag aan? 'Ja, iedereen wil 4 >1

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 124