zal niet veranderen De visie van Morten Olsen De sfeer door Erol Erdogan foto's Louis van de Vuurst Meer dan gebruikelijk haasten mannen in pak, gewapend met een attachékoffer en een mobiele telefoon, zich op weg naar de burelen van Ajax. Wie niet beter weet, denkt dat het eerste elftal van de Beursbengels op bezoek is bij Ajax voor een oefenstage. Terwijl de selectie van Morten Olsen in Griekenland en Duitsland zich prepareerde voor de tweede helft van de competitie, werd achter de schermen tot laat doorgewerkt aan de beursgang van Ajax. Buitenstaanders verwachten dat Ajax door een notering aan het Beursplein zal veranderen. Morten Olsen denkt daar anders over: 'De sfeer binnen de club zal niet veranderen. De mensen zijn daar zelf verantwoordelijk voor.' De^Bterstop begon voor Olsen en zijn mJHen met de traditionele lunch waaraan rur, spelers en technische staf namen. Daarna vertrokken de lacieden naar een eigen oase van rust. Of nu Nigeria, Zuid-Afrika, Portugal of Denemarken was, het uitgangspunt was voor de trainers en spelers hetzelfde: weer volledig klaar zijn voor de komende uitdagingen. En die zijn er te over. Een schaal en twee bekers is voor de meeste clubs genoeg eremetaal om compleet duizelig van te worden. Ajax is het haast aan zijn stand verplicht mee te dingen naar al die trofeeën. In de eerste competitiehelft is door de selectie van Morten Olsen de basis gelegd. De poort naar de successen staat nog wagenwijd open. Een paar weken van bezinning, afleiding en lichamelijk herstel zijn onontbeerlijk om de stap over de drempel te maken, vindt ook Morten Olsen: 'Iedereen heeft verlof, rust, nodig. Je ziet in veel competities dat er wordt doorgespeeld, bijvoorbeeld in Engeland. Daar spelen ze zoveel wedstrijden. Je kunt zeggen: het zijn profs, die moeten dat kunnen; het is hun werk. Maar dan verdwijnt het plezier. Voetballen wordt dan iets wat je moet, niet iets wat je wilt. Het gevolg is dan iets wat ik omschrijf als bureaucratisch voetbal. Onze spelers moesten na de winterstop fris zijn, niet alleen in de benen maar ook in het hoofd. Aan het einde van de eerste competitiehelft: zag je dat, ondanks de brede selectie, de frisheid uit de benen en het hoofd verdwenen was. De spelers waren aan rust toe, vooral aan geestelijke rust. Tijdens de eerste zestien dagen van de winterstop troffen de spelers elkaar niet, ook mij zagen ze niet. Dat is goed. Wij leven toch als een grote familie. Spelers zien elkaar op bepaalde momenten vaker dan het eigen gezin of de mensen thuis. Op een gegeven ogenblik heb je daar een beetje genoeg van. Dan is het goed even afstand te nemen om zo de batterij weer op te laden.' Niet vanaf nul beginnen Morten Olsen bracht de dagen door in zijn geboorteland. Hij is iemand bij wie het AJAX MAGAZINE MAART/APRIL 1998 11

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 11