In memoriam Bert Haanstra was Ajax was Bert Haanstra door Hans Melissen Op 23 oktober vorig jaar overleed op 81-jarige leeftijd Bert Haanstra, de filmer in Nederland met de meeste, grote, internationale prijzen op zijn naam: van de Gouden Palm in Cannes tot de Oscar in Amerika. Haanstra was sinds midden jaren vijftig een trouw lid van Ajax en heeft alleen thuiswedstrijden gemist als hij voor zijn werk in het buitenland verbleef. Ver voordat het bon ton werd onder artiesten om op de tribunes van Ajax plaats te nemen, zat Bert Haanstra er. In 1969 leerde ik op de filmacademie zijn /oon Rimko kennen en vanaf die tijd gingen wij gezamenlijk naar onze grote liefde ;ian de Middenweg. Ajax zat ingeklemd in zijn leven als de rode baan ^^Vn het wit op de shirts. In 1975 begon ik voor het eerst met hem te werken en mlcht ik voor hem de productie doen van zijn speelfilm Dokter Pulder zaait papavers. Ook al hadden Rimko en ik toen nog geen vaste plaatsen naast hem, zoals de laatste vijftien jaar, toch kwam het geregeld voor dat we het bedenkelijke genoegen mochten smaken om naast hem te zitten. Hoe ging zoiets in zijn werk? Bij de aftrap rukte en trok hij aan je schouder onder het roepen van kreten als: 'Kijk uit! Het begint! Kijk uit! O God, als dat maar goed gaat...' En bij de eerste de beste aanval sloeg hij je zo hard op de rug, dat de net van de achterbuurvrouw gekregen kauwgombal spontaan de mond uitschoot en twee rijen lager bij een onschuldige supporter een lichte hersenschudding veroorzaakte. Bij een afgeslagen aanval van de tegenpartij beet Bert van vreugde een lap uit je oor en als een spits uithaalde voor een schot, riep hij: 'Niet schieten, niet schieten!' en als de stoute jongen niet geluisterd maar wel gescoord had, sprong hij overeind, sloeg de bril niet alleen van zijn eigen hoofd, maar ook van die van zeker drie mensen om hem heen en ging daar dan volkomen uit zinnen ritmisch op dansen, roepend: 'Had ik het niet gezegd?!' en verloor daarbij 78 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 78