Foto: Vandystadt/Omnipress/F. Nebinger In december vond in het Stade Vélodrome de loting plaats voor het WK. In hetzelfde stadion speelt Nederland op 20 juni de groepswedstrijd tegen Zuid-Korea. Europa-Cupduel - een gigantische show in het Stade Vélodrome opgevoerd. Heden ten dage ook in de Arena gemeengoed, maar in 1988 was men in Marseille nog tamelijk uniek. Voor de wedstrijd barstte er een enorm vuurwerk los en daalden parachutisten neer in het stadion. Volksmenner Bernard Tapie jutte het publiek door de microfoon nog verder op. Rond het veld bevonden zich ook microfoons, die het geluid van het publiek opnamen dat vervolgens versterkt door de speakers werd uitgezonden. Muzikanten traden op en in de catacomben van het stadion verzorgde het eigen radiostation van de club zijn propaganda-uitzendingen. Bij het betreden van het veld door beide ploegen schalde door de speakers (goed voor in totaal 10.000 watt) de bombastische rockhit van Europe, The Final Countdown. Opmerkelijk genoeg liet Ajax zich niet intimideren door het oorverdovende Franse lawaai. Sterker nog: Rob Witschge verklaarde na afloop kippenvel te hebben gekregen van The Final Countdown. 'Die muziek gaf me een geweldige kick. Dat was echt fantastisch, ik had dat echt nog nergens anders meegemaakt.' Tactische zwakte Olympique Marseille was tijdens het duel nergens te bekennen. De sterrenploeg van trainer Michel Hidalgo (in 1984 nog Europees kampioen met Frankrijk) toonde een opmerkelijke tactische zwakte. De ploeg hing als los zand aan elkaar. Pelé viel alleen op met nutteloze solo's en ook scheidsrechter Igna kon Olympique niet helpen. Hij floot weliswaar sterk in het voordeel van de thuisclub, maar nadat Ajax op 0-1 was gekomen, gaf ook hij het op. Het eerste doelpunt viel in de elfde minuut en kwam uitgerekend van de verguisde Rob Witschge. De 21-jarige was enkele dagen eerder nog gewisseld tegen VW. Nu was hij het goudhaantje van Ajax. Hij verzilverde met het hoofd een prima voorzet van John van 't Schip. Nog voor de pauze zette Witschge Ajax op 0-2 en was de wedstrijd gespeeld. Invaller Dennis Bergkamp bepaalde vlak voor het einde vanaf veertig meter de eindstand op 0-3, die nog hoger had kunnen uitvallen. De totaalshow van Olympique Marseille in het Stade Vélodrome (ook na afloop was er weer 'entertainment') miste één component: een fatsoenlijke thuisclub. Olympique ontpopte zich als een bijeengeraapt stelletje vedetten. Van een team was geen sprake. Ajax plaatste zich twee weken later ondanks een ongelukkige 2-1 nederlaag in het Olympisch stadion voor de finale (1-0 verlies tegen KV Mechelen). In het Stade Vélodrome werd de jacht op een Europa Cup 1 nog feller doorgezet. In 1993 kwam de belangrijkste Europese clubtrofee inderdaad richting Tapie (1-0 winst tegen AC Milan), maar de vreugde was van korte duur. Al snel kwam uit dat Marseille vlak voor de Europa-Cupfinale de belangrijke competitiewedstrijd tegen Valenciennes (1-0) had gekocht. De club werd geschorst voor Europees voetbal, de landstitel werd haar ontnomen en zij werd teruggezet naar de tweede divisie. Tapie belandde uiteindelijk in de gevangenis. Olympique is vanaf 1996 weer eerste- divisionist, maar hoe de toekomst eruit ziet blijft met zo'n bizarre historie vaag. Komende zomer zijn er in ieder geval zeven WK-wedstrijden in het stadion, waaronder Nederland - Zuid-Korea en een halve-finaleduel. Er is één zekerheid: Olympique kan altijd terug naar het nog immer 'intacte' Stade Huveaune. Je weet het in Marseille immers nooit. 76 AJAX M A Ti A 71 KI F F FR R II A R I 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 76