winst dat ze hun topscorer Leonidas en Tim buiten het elftal hielden, zodat het tweetal uitgerust aan de finale zou kunnen beginnen. De Italianen straften deze overmoed af (2-1) en werden opnieuw wereldkampioen. 434 toeschouwers Met Olympique Marseille ging het na de Tweede Wereldoorlog steeds meer bergafwaarts. Degradatie naar de tweede divisie volgde; een dieptepunt bereikte men in april 1965 toen welgeteld 434 toeschouwers de moeite namen om de tweede-divisiewedstrijd tegen Forbach te volgen. Een dergelijk toeschouwersaantal was niet bevorderlijk voor de toch al zeer broze verhouding tussen Olympique en de gemeente Marseille, de verhuurder van het stadion (dat inmiddels voorzien was van een nieuwe lichtinstallatie). De gemeente weigerde de huurprijs aan te passen aan de toeschouwersaantallen. De nieuwe voorzitter Marcel Leclerc kwam met een even gedurfde als originele oplossing: hij verklaarde doodleuk dat Olympique dan toch gewoon terug zou gaan naar het Stade Huveaune. Binnen twee weken werd de bouwval enigszins opgeknapt. Zowel supporters als spelers lieten zich inspireren door deze stunt en binnen een jaar was de ploeg weer terug op het hoogste niveau. De gemeente bereikte nu wel overeenstemming met Olympique over de Foto: ANP Voor de wedstrijd tegen Europa- Cuphouder Ajax op 20 oktober 1971 bestond in Marseille zoveel belangstelling dat duizenden fans het stadion illegaal binnendrongen. huurprijs en de club keerde terug in het Stade Vélodrome. Een nieuwe succesperiode met landstitels brak aan. In 1970 werd het stadion vergroot door V - l r-ï- Foto: ANP tribunes over de wielerbaan heen te bouwen: het Stade Vélodrome was opgehouden (ook) een wielerstadion te zijn. De hoogste toeschouwerscapaciteit bereikte men op 20 oktober 1971 toen 48.039 mensen kwamen kijken naar een Europa-Cupwedstrijd tegen regerend kampioen Ajax. Omdat de belangstelling voor de wedstrijd nog vele malen groter was, werd in het Grand Palais in Marseille een groot videoscherm opgetrokken. Tienduizend mensen konden voor acht frank entree het duel alsnog zien. Het Stade Vélodrome barstte ook uit zijn voegen van opwinding. De aanwezigheid van superster Johan Cruijff zou nog een staartje krijgen. Het winnende doelpunt In de veertiende minuut na de rust passeert Johan Cruijff (v.l.n.r.) Lopez, Novi en Bosquier en scoort 2-1. Het winnende doelpunt zou volgens veel Olympique-supporters buitenspel zijn geweest. Bierblikjes vlogen richting speelveld. Op last van de UEFA mocht Olympique de eerstvolgende Europa-Cupwedstrijd niet in het Stade Vélodrome spelen. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998 71

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 71