tegen de vijfduizend leden. Niemand die er ook maar over durft te denken om het doel weer terug te schilderen. Deze muur geeft in een oogopslag het probleem van deze wijken weer. Overdag probeert iedereen iets van zijn leven te maken. Tussen de flats voetballen de kinderen. Tegen de avond stelt iedereen zich in op de keiharde realiteit dat hun leefomgeving geregeerd wordt door misdaadbendes. 'Alles is hier. Alleen de gangs, man, alleen die gangs,' zegt Benni. 'En het stomme is dat met al dat geschiet vooral onschuldigen omkomen door verdwaalde kogels. Zo stupidJerome wijst op ooghoogte naar de deurpost van zijn oude huis naar een kogelgat: 'Ik was gewoon thuis toen dit gebeurde. Maar de volgende dag moet je toch weer gewoon naar buiten.' Stella vertelt later: 'Vooral op vrijdag is het oppassen geblazen. Dan krijgt iedereen zijn geld en gaat drinken. Dat wordt altijd ruzie en dus schieten. In het weekend maakten we de bedden meestal op de grond op. Dan ben je in ieder geval veilig voor verdwaalde kogels.' Ook het oude appartement van de McCarthy's zou zo in Amsterdam kunnen mogelijk ervaring op te doen in het niet- officiële wedstrijdcircuit - de zogenaamde Rebel League - die geheel wordt gereguleerd door gangsterbendes. Tedere gangleider heeft zijn eigen team,' zegt Jerome. 'Dat laat hij tegen de teams van andere leiders spelen. Vervolgens gokt hij met de andere bendeleiders op de uitslag. Er wordt gespeeld op een normaal veld, met scheids- en lijnrechters, negentig minuten lang, alles als een gewone wedstrijd. Meestal zijn er een paar duizend toeschouwers. De teams zijn doorgaans half samengesteld uit profspelers. Soms zijn het allemaal profspelers, dan gaat het er wel hard aan toe.' De Rebel League-teams hebben ook namen: Benni speelde voor Crusaders, Jerome voor Melchester. Het tijdschema van de Rebel League staat niet vast maar wordt samengesteld afhankelijk van het verloop van de gewone competitie, meestal doordeweeks zodat de bendeleiders ook profs kunnen opstellen. Hoe vreemd het ook klinkt, maar de Rebel League zal in het verleden sterk hebben bijgedragen aan de opmerkelijke internationale prestaties van het Zuid-Afrikaanse voetbal in de eenn i kortA^ Benni met een van zijn nichtjes bij de Seven Stars-bus, die nog steeds de 'Benni-bus' genoemd wordt. Met de bus worden de spelers opgehaald in de zeven townships van Kaapstad waaraan de club haar naam ontleend heeft. liggen. Het is veel te klein voor een heel gezin maar oogt heel gerieflijk, fris geschilderd en voorzien van alles wat een Nederlands huis ook heeft. Benni zegt: 'Hoe vaak mij in Nederland niet gevraagd wordt of wij in Afrika ook telefoon hebben. We hebben hier alles, man.' De ouders van Benni hebben het huis na hun vertrek overgedaan aan een oom en tante van Benni, Samuel en Maureen. Beiden volgen Benni's ervaringen bij Ajax op de voet. Benni deelde een kleine kamer met zijn broers. Rebel League Het ironische aan het gang-verhaal is dat de gangs instrumenteel waren en nog steeds zijn voor de vorming van voetballers uit de townships. Voetbal is grotendeels 'zwart' in Zuid-Afrika en had dus geen prioriteit van het apartheidsbewind. Onder het nieuwe regime bestaat pas sinds twee jaar een reguliere profcompetitie naar Europees model: de Premier Soccer League (PSL) die is verdeeld in een First Division en Second Division. Een jeugdprogramma is in opbouw. Voordien was het voor jonge Zuid-Afrikaanse voetballers derhalve alleen AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 57