6*nni Niet-Kapenaars werden geacht in de elders in het land gelegen homelands voor zwarten te wonen. Maar al onder het apartheidsbewind stroomden de openliggende vlaktes vol met settlers, meest zwarte Zuid-Afrikanen op zoek naar werk. Sinds het opheffen van de reisrestricties voor zwarten zijn de townships in omvang vermenigvuldigd. Economie noch infrastructuur zijn echter ingesteld op deze toevloed. Volgens schattingen leven zo'n twee miljoen mensen in Cape Flats, waarvan anderhalf miljoen werkloos. In afwachting van verbetering is aansluiting bij een misdaadbende - een gang - een van de manieren om sneller vooruit te komen. Of je moet iets anders goed kunnen. Voetballen bijvoorbeeld. Hanover Park is een heel wat betere township dan de zogenaamde settlers- kampen in de omgeving zoals Nyanga en Kyalithsa waar de bebouwing bestaat uit shacks (hutten), krotwoningen en tenten. Ooit woonde de familie McCarthy in een shack ('Wel een mooie shack,' zegt Stella). Toen Benni net geboren was, kon de familie een van de zeer gewilde appartementen in Hanover Park betrekken. Muurschildering In publicaties over Benni duikt met hardnekkige regelmaat het verhaal op dat hij in zijn jeugd maar net ontsnapte aan een carrière in de misdaad. Dit is onwaarschijnlijk gezien de hechte familieband van de McCarthy's. Maar de situatie in Cape Flats, en dus ook Hanover Park, maakt wel duidelijk waar het verhaal vandaan komt. Hanover Park is een ogenschijnlijk normale wijk die in Amsterdam-Oost zou kunnen zijn gelegen. Behalve dan dat de huizen wat lager zijn, de blokken wat verder uit elkaar staan en overal mensen in de schaduw voor hun huizen zitten. Er zijn minder auto's dan in 54 Nederland en er is meer vuilnis. Maar als je even kijkt, zie je overal de tekenen dat dit gangland is. Overal zitten bijvoorbeeld kogelgaten. Het bezit van een vuurwapen is in Zuid-Afrika eerder regel dan uitzondering en het is een volkssport om vanuit je bakkie (de zeer populaire pickup- truck) verkeersborden te beschieten. Maar AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 54