Benni is thuis, de telefoon staat niet stil korh^ Zuid-Afrikaanse kerstgroet in de keuken. Links Benni's zuster Stella. vindt Stella: 'Hij belt iedere twee dagen om te vragen hoe het met haar gaat.' In de ruime zitkamer schenkt vader Dudley een biertje aan de mannen. Op de nieuwe buis wordt 'Dallas' vertoond, een heel oude aflevering met een piepjonge J.R. Broertje Mare (7) speelt met wat vriendjes bij het zwembad. Benni is vooral druk met weer thuis zijn. Voortdurend gaat de telefoon, komen weer vrienden langs. In het halve jaar dat hij is weggeweest - tussendoor is hij nog eenmaal teruggekomen voor de begrafenis van zijn grootmoeder - is zowel zijn leven als dat van zijn familie geheel op zijn kop gezet. Eerst de groeiende media- aandacht. En dan sinds anderhalve maand het nieuwe grote huis in een white suburb, een blanke buitenwijk. Af en toe wekt hij de indruk dat hij wel weer gewoon één van de rest zou willen zijn. Maar verder accepteert hij het feit dat deze kerst toch vooral om Benni draait. In de zitkamer gaat het gesprek over voetbal, voetbal en nog eens voetbal. Iedereen speelt zelf of heeft gespeeld, ook vader McCarthy. 'Maar gedurende de apartheid was het voetbal nergens in Zuid- Afrika. Nu zijn er mogelijkheden,' legt hij uit. Oom William wijst op zijn knie: 'Kapotte kruisbanden. Ja, nu kunnen ze daar wat aan doen. Maar als je hier vroeger zoiets overkwam, dan was het over met het voetbal.' William draagt een Bafana-shirt en is helemaal wild van Ajax en de carrière van zijn neef. Vriend van de familie David voetbalt samen met broer Jerome bij Premier League-club Santos. Het gaat niet zo goed met Santos. Een jaar geleden zijn ze gepromoveerd, net voor Benni's oude club Seven Stars. Nu staan ze onderaan. 'Het komende halfjaar moet het dan maar gebeuren,' zucht David. Vanzelfsprekend komt Bafana Bafana aan de orde. Men speculeert uitgebreid over Benni's kansen en de gevolgen van het vertrek van Clive Barker. Begin januari zal Jomo Sono - Benni's oude trainer van Bafana-onder-20 - worden aangesteld als interim-coach tot het WK, waarna de Fransman Philippe Troussier het overneemt. Benni is sindsdien uitgenodigd voor de vriendschappelijke wedstrijd in en tegen Namibië. Dan is het etenstijd. Moeder McCarthy heeft in de eetkamer een tafel volgezet met allerlei heerlijkheden: salades en vlees. Tegen de muur staat de Ajax-teamfoto, seizoen 1997-98. Tumi - de man van Stella - spreekt een gebed uit, daarna gaat iedereen aan tafel. Als het buitenlandse bezoek wat bescheiden opschept, volgt een reprimande van de gastfamilie: 'Als wij in Afrika iemand voor het eten uitnodigen, dan bedoelen we ook eten.' Behalve over voetbal gaat het tafelgesprek over de verschillen tussen Nederland en Zuid- Afrika. David was al eens in Nederland en bezocht onwetend een coffeeshop, voor AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1998 51

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 51